Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Doğal Gaz İthalatını Temmuz’da Yıllık Bazda %10,4 Azalttı!

2019 yılının Temmuz ayında Türkiye'nin doğal gaz ithalatı yıllık bazda %10,4 azaldı ve rakam 3 milyar 258 milyon metreküp seviyesinde kaydedildi.
Türkiye Doğal Gaz İthalatını Temmuz’da Yıllık Bazda %10,4 Azalttı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından 2019 Temmuz Ayı Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu açıklandı. Elde edilen veriler, bu yılın Temmuz ayında Türkiye’nin doğal gaz ithalatının 2018’in aynı ayına oranla %10,4 azalarak 3 milyar 258 milyon metreküp seviyesine gerilediğine işaret etti.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Türkiye’nin doğal gaz ithalatı 3 milyar 635 milyon metreküp seviyesinde kaydedilmişti. Buna göre bu yılın aynı döneminde ithalatta düşüş gözlemlendi.

Toplam ithalatın boru hatları aracılığıyla taşınan miktarı 2 milyar 685 milyon metreküp olarak belirlenirken, sıvılaştırılmış doğal gaz tesisleriyle ise 573 milyon metreküp doğal gaz ithalatı gerçekleştirildi.

2 Milyar 685 Metreküpü Borularla TaşındıRusya, Türkiye’nin doğal gaz ithalatında ilk sırada yer alırken, bu yılın Temmuz ayında söz konusu ülkeden 1 milyar 178 milyon metreküp alım gerçekleştirildi.

Doğal gaz ithalatında ikinci sırayı 900 milyon metreküple Azerbaycan alırken, Cezayir burayı 606 milyon metreküple takip etti. Ardından Katar geldi. Bu yılın belirtilen döneminde doğal gaz ihracatı yapılan tek yer ise 63,47 milyon metreküple Yunanistan olarak kaydedildi.

Temmuz ayında ithalatın yanı sıra doğal gaz stok miktarı da 2018 yılının aynı dönemine göre %28 azalış kaydetti ve 3 milyar 191 milyon metreküp olan geçen yılki seviyesinden 2 milyar 286 milyon metreküpe geriledi.

Doğal Gaz Stok Miktarı AzaldıYine söz konusu dönemdeki doğal gaz tüketimi de %23 oranında geriledi ve 2 milyar 821 milyon metreküp olarak kaydedildi. Doğal gaz tüketiminin en fazla olduğu yer 1 milyar 38 milyon metreküple elektrik santralleri olarak belirlendi.

En fazla elektriğin tüketildiği yerler arasında elektrik santrallerinden hemen sonra 291 milyon metreküple organize sanayi bölgeleri geldi. Konutlar, petrol rafinerileri ve diğer tüketici grupları doğal gaz tüketimi yapan diğer kullanıcılar oldu.

Bu yılın Temmuz ayı geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında konutlardaki doğal gaz tüketiminin %1,2 oranında azaldığı; elektrik santrallerindeki tüketimin ise yine geçtiğimiz yıla kıyasla %45,9 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu yılın ilk 6 ayına ilişkin elektrik ve doğal gaz kullanımı fiyat istatistikleri açıklanmıştı. Buna göre konutlarda kullanılan 1 metreküp doğal gaz kullanımı için ödenen miktar 135,6 kuruş olarak belirlenmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum