Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Doğal Gazda İhracatçı Ülke Olabilir!

EFET Yönetim Kurulu Üyesi Haizmann, TANAP ve TürkAkım gibi projelerin, Türkiye'de yeni kurulan spot doğal gaz piyasasının gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.
Türkiye Doğal Gazda İhracatçı Ülke Olabilir!

Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu (EFET) Yönetim Kurulu Üyesi ve AB İrtibat Ofisi Direktörü Jan Haizmann, TANAP ve TürkAkım gibi projelerin Türkiye’de yeni kurulan spot doğal gaz piyasasının gelişmesine fayda sağlayarak önemli bir gaz ticaret merkez haline gelmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) bünyesinde test süreci devam eden spot doğal gaz piyasasının sektör için önemi anlatıldı.

Jan Haizmann, yapımı bitirilip hayata geçirilecek olan uluslararası doğal gaz projelerinin Türkiye’nin konumunu değiştireceğini söyledi.

Spot doğal gaz piyasasının Türkiye’de fiyatların dengelenmesi açısından çok önemli bir gelişme olacağını söyleyen Haizmann, bu durumun gerçekleşmesi için öncelikle BOTAŞ‘ın piyasadaki pozisyonunun netleşmesi gerektiğini belirtti. Piyasa reformu için BOTAŞ’ın ticaret ve ithalat tarafının ayrılması gerektiği vurgulanırken, bunun yapılması gereken zorunlu bir durum olduğu söylendi.

Haizmann, söz konusu ayrılmanın olmaması halinde spot doğal gaz sistemindeki gelişmelerin, piyasaya etkisinin sınırlı olacağını bildirdi.

Öncelikle BOTAŞ’ın bağımsız doğal gaz ithalatı ve tedariki için yapılan sistemin genişletilmesinin gerektiğini ifade eden Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi AB İrtibat Ofisi Direktörü Jan Haizmann, spot doğal gaz piyasasının Türkiye’nin bölgesel bir doğal gaz merkezi olması açısından çok önemli olduğunu ve hatta ileriki dönemlerde ithalatçı bir ülke iken, ihracatçı ülke konumuna geçebileceğimizi söyledi.

DOĞAL GAZ FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Geçtiğimiz günlerde enerji sektörü için toplamda 5,2 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics, Türkiye’de doğal gaz ve petrokimya yatırımı için anlaşma sağladı.

Türkiye’nin son dönemde ikili anlaşmalar sayesinde kaynak çeşitliliğini artırdığı ifade edildi.

Yeni gelen doğal gaz kaynakları ile Türkiye’nin tamamen farklı bir boyuta ulaşacağı, ikili anlaşmalarla, genellikle Rus gazı olmak üzere kaynak çeşitliliğinin gittikçe arttığı belirtildi.

Yeni LNG terminallerinin, yeni kapasite çalışmalarının ve gaz depolama miktarının artırılmasının Türkiye’deki tüketiciler için olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Hainzmann; “TANAP ve TürkAkım gibi projeler, Türkiye’de yeni kurulan spot doğalgaz piyasasının gelişmesine ve Türkiye’nin bölgesinde bir gaz ticaret merkezi haline gelmesine yardımcı olacak. Bu projeler, Türkiye’nin doğalgazda bir köprü olma potansiyelini ortaya koyuyor” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum