Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar Satışları Pandemi Etkisiyle Yükselişe Geçti

TÜBİSAD tarafından hazırlanan rapor Türkiye’deki dizüstü bilgisayar satışlarındaki son durumu ortaya koydu.
Türkiye’de Dizüstü Bilgisayar Satışları Pandemi Etkisiyle Yükselişe Geçti

Teknolojik ürünler her geçen gün daha fazla kişi tarafından satın alınıyor. Son yıllarda bu ürünlerin başında ise akıllı telefonların geldiğini söyleyebiliriz. Akıllı telefonlara olan ilgi bilgisayar satışlarında eski günleri aratacak hale geldi. Dizüstü ve masaüstü bilgisayar satışları son yıllarda beklentilerin altında tablolar ortaya koyuyor. Son olarak ülkemizdeki son durumu gösteren bir rapor paylaşıldı.

TÜBİSAD’ın ‘Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Endeksi’ adlı raporu, bilgisayar kullanımına dair bilgileri ortaya koydu. Bilindiği üzere 2020 yılı boyunca tüm dünya COVID-19 pandemisi ile yaşamaya başladı. Salgın iş ve eğitim hayatında büyük değişikliklere neden oldu. Uzaktan eğitim ve evden çalışma ile beraber insanların bilgisayara olan ihtiyacında artış yaşandı. TÜBİSAD’ın raporu da ülkemiz için bu durumu ortaya koyuyor.

Türkiye’nin PC Kullanımında Son Durum

Türkiye’nin PC Kullanımında Son Durum

Yakın zamanda yapılan bi araştırmada insanların en çok tercih ettiği bilgisayar markasının HP olduğu açıklanmıştı. Şirket 14,7 milyon dizüstü bilgisayar satışı yaparken bu firmayı 14,6 milyon ile Çinli Lenovo takip etmişti. TÜBİSAD’ın Türkiye için hazırladığı rapora göre ülkemizdeki bilgisayar kullanıcıları 1.6 milyon seviyesinde. 81 milyon nüfusu olan bir ülke için bu rakamın oldukça düşük olduğu görülüyor. 50 kişiden 1’inin bilgisayar sahibi olduğunu söyleyebiliriz.

Almanya’nın 83 milyon nüfusu bulunuyor ve 10,7 milyon bilgisayar kullanıcısı bulunuyor. Yani 8 kişiden 1’i bilgisayar sahibi. Bir diğer Avrupa ülkesi Fransa’da ise 7,8 milyon bilgisayar kullanıcısı bulunuyor. Türkiye bu ülkelere oranla sıralamada sonlarda bulunuyor. 2020’nin üçüncü çeyreğinde 63 milyon dizüstü bilgisayar satışı gerçekleşti. Pazar geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 34 oranında büyüdü.

Kullanıcıların tercihlerindeki değişiklik bilgisayar pazarındaki gelirlerin de düştüğünü gösteriyor. İletişim teknolojileri 2016 yılından bu yana 55,6 milyar TL’den 2019’da 96,6 milyar TL’ye yükseldi. Bilgi teknolojileri ise aynı zaman diliminde 25,9 milyar TL’den 87,4 milyar TL’Ye yükseldi. 2019 yılında ise 56.61 milyar TL’ye geriledi.

2020’de Pazar Büyüdü

2020’de Pazar Büyüdü

Türkiye’de ise bilgi iletişim teknolojilerinin büyüklüğü 26,8 milyar dolar olarak açıklandı. Sektör yıllık bazda 1,1 milyar dolar ihracat sağlıyor. Çinli bilgisayar üreticisi Lenovo, masaüstü satışları ile beraber pazarda yüzde 23,7’lik paya sahip ve lider sırada yer alıyor. Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde bilgisayar satışları yüzde 53,2, ikinci çeyrekte yüzde 72,3 ve üçüncü çeyrekte yüzde 81,3 oranında artışa sahne oldu.

Ortalama 200 milyondan fazla bilgisayar satıldığı tahmin ediliyor. Bu artışın başlıca sebebi ise dünya genelinde hızla yayılan COVID-19 pandemisi oldu. Ülkemizde de 2017 yılından bu yana yaşanan düşüş 2002’de artış trendine geçiş yaptı. Ülkemizde tüketicilerin yüzde 75’i dizüstü bilgisayar tercih ediyor. Yüzde 25’lik kitle ise tercihini masaüstü bilgisayardan yana kullanıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum