Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Benzinli Araçlardan Vazgeçiyor!

Türkiye İstatistik Kurumu son yıllardaki dizel, benzinli ve LPG'li araç sayısındaki değişimleri raporladı. İşte detaylar...
Türkiye Benzinli Araçlardan Vazgeçiyor!

Türkiye İstatistik Kurumu, son yıllarda araçların en çok hangi tür yakıtla satıldığını ve hangilerinde düşüş yaşandığını raporlamış. Motor tercih konusuna ilk başta dünya genelinde baktığımızda; göz görülür şekilde elektrikli araçlara yönelik eğilim söz konusu. Tamamı elektrikli araç girişimi Tesla ile sağlanırken, melez motorda Toyota öne çıkmıştı.

Türkiye’de araçlardaki elektrik akımı yavaş ilerliyor. Bu da mecburen benzin, dizel ve LPG yakıtını kullanılacağını gösteriyor. Evrende dizele başlatılan operasyonlar iyice artırılırken, bizde ise tam tersi bir durum gözlenmiş. Bakalım benzin ve dizeldeki artış ve eksiliş oranları ne düzeydeymiş!

Ekim ayı sonu itibariyle, otomobillerin hangi tür yakıtla satıldığı araştırmasında ilginç sonuçlar çıkıyor!

Trafiğe kayıtlı 12 milyon 373 bin 601 otomobilin %38’i LPG, %36.6’sı dizel, %25’i benzin ve %0.4’lük kısmı farklı tür yakıt olarak kayıtlara geçilmiş.

İlk önce farklı türe odaklanalım. Bunun içerisinde CNG ve elektrikli otomobiller olabilir. Asıl söylemek istediğimiz ise ülkemizde elektrikli araçlar sadece %0.4‘lük kesimin içerisinde yer alıyor.

Devam edecek olursak; 2009 yılında benzinli otomobillerin piyasadaki toplam payı %47.6 oranındayken, Ekim ayı son sayım itibariyle %25 seviyelerine inmiş. 12 milyon adet araç içerisinde 3.3 milyonluk kısmını karşılayan benzinli araçların sayısı 3 milyona gerilemiş.

İnsanlar benzinli araçlardan büyük bir hızla uzaklaşırken, LPG araç sayısında da iniş gözlemlenmiş. Buna göre LPG yakıtı kullanan araçlar 2009 yılındaki payı %35.6 olarak belirlenirken bu sayı 2013’te %41.5‘e yükselmiş. Günümüzde ise %38’e düşmüş.

Benzin ve LPG’nin pazar payındaki gerilemelerinin nedeni dizel araçlara olan ilgi. Melez motorların yaygınlaşmaması halen daha CO2 salınımı yüksek olan motorine yönlendiriyor. Dizel araç sayısı 1.1 milyondan 4.5 milyona fırlamış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum