Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Uygulamaya Konan Dijital Hizmet Vergisi ABD’nin İncelemesi Altında

Türkiye ile beraber bazı ülkelerin geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu Dijital Hizmet Vergisi için ABD yönetimi inceleme başlattı.
Türkiye’de Uygulamaya Konan Dijital Hizmet Vergisi ABD’nin İncelemesi Altında

Gelişen teknoloji ile beraber hayatımıza yeni uygulamalar giriyor ve insanların alışkanlıkları değişiyor. Yeni teknolojinin internet üzerinde şekillendiği söylenebilir. Facebook, Google, YouTube, Twitter, WhatsApp ve daha pek çok platform dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor.

Bu platformlar her yıl milyar dolarlar ile ifade eden kazanç rakamlarına ulaşıyor. Pek çok ülkede ise bu şirketlerin vergi muafiyetleri tartışma konusu haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz aylarda bu şirketlere yönelik olarak bazı ülkelerde Dijital Hizmet Vergisi uygulaması başlamıştı.

İlk olarak Fransa’da uygulamaya konan bu sistem sonrasında Türkiye’nin de aralarında olduğu pek çok ülke bu vergiyi uygulamaya başladı. Uygulama kapsamında Google, Facebook, Microsoft, Apple gibi ABD’li teknoloji devlerine yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi talep ediliyor. Bu vergi içi ABD yönetiminin inceleme başlattığı öğrenildi.

ABD’den Vergi Uygulayan Ülkelere İnceleme

ABD’den Vergi Uygulayan Ülkelere İnceleme

Ülkemizde 1 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi, ABD cephesinde tartışma konusu oldu. Bununla beraber İngiltere, İtalya, Brezilya gibi ülkelerde de bu vergi uygulanıyor ve ABD söz konusu vergiyi uygulayan ülkelere yönelik inceleme başlattığını duyurdu.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer konuyla ilgili açıklamasında, “Başkan Trump ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimizi adil olmayan bir şekilde hedef alan vergiler uyguladığını düşünüyor. Şirketlerimizi ve çalışanları herhangi bir ayrımcılıktan korumak için her türlü hamleyi yapmaya hazırız” sözlerine yer verdi.

Facebook ve Google vergisi olarak bilinen bu uygulama nedeniyle ABD’nin söz konusu ülkelere ek gümrük vergileri uygulayabileceği konuşuluyor. Böyle bir ihtimalin olması halinde ABD ile başka ülkeler arasındaki ticari gerilimin yükselebileceği ifade ediliyor.

ABD Ayrımcılık Olduğunu Düşünüyor

ABD Ayrımcılık Olduğunu Düşünüyor

Trump yönetimi uygulanan Dijital Hizmet Vergisi’nin kendi şirketlerine karşı ayrımcılık olduğunu düşünüyor. Hükümet Avusturya, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya, Türkiye ve İngiltere’yi kapsayan incelemesinde yetkili mercilerden bilgi talep etti. Önümüzdeki günlerde incelemeye ilişkin yeni açıklamaların yapılması bekleniyor .

Dijital Hizmet Vergisi dünya genelinde hasılatı 750 milyon euroyu aşan şirketlerin yüzde 7.5 oranında vergi mükellefi olmasını sağlıyor. Rakamlar ülkemizde bu vergi kapsamında bir aylık zaman dilimi içerisinde 67.6 milyon TL gelir elde edildiğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum