Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Dijital Dönüşümde Lider Ülke Olmayı Hedefliyor

Vizyoner Zirvesi’nde konuşan MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve Vizyoner'19 İcra Kurulu Başkanı Muhammet Ali Özeken dijital dönüşüm sürecine değindi.
Türkiye Dijital Dönüşümde Lider Ülke Olmayı Hedefliyor

Vizyoner Zirvesi’nin açılışında konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, dijital dönüşümün önemine detaylı bir şekilde değindi.

Şu anda dünyanın çok ciddi bir dijital dönüşüm sürecinde olduğunu söyleyen Kaan, Türkiye olarak bizim de tüm olasılıkları, yeni dünyada bizi bekleyen tehditleri ve gelişimleri takip etmemiz gerektiğini belirtti.

Milenyum dönemine girmeden önce bilgisayarın çökeceğine dair söylentilerin hepsinin asılsız çıktığını, şu anda akıllı teknolojilerin, insanların yerini alma yolunda ilerlediğini dile getirdi.

İçinde bulunduğumuz eski dünyanın, yepyeni algoritmalarla yeniden düzene sokulması gerekiyor.

Dijital DönüşümZirvede bilgiye erişim, bilginin güvenliği ve işlenmesi, ticarette yeni kurallar, diplomasi, siyaset, piyasanın yeni oyun kurucuları, jeopolitik konular ve milli gücü oluşturan yeni kavramlar olmak üzere birçok konunun ele alındığını anlattı.

Öncelikli konuların en başında dijital gelişimin yer aldığını belirten Kaan, şu an karşımızda eski ve yaşlı bir dünya olduğunu fakat herkesin dijital gelişimin farkında olduğunu söyledi. Yenilenen algoritmalarla dünyamızı yeniden kurmamız gerektiğini dile getiren Kaan, artık akıllı teknolojilerin insanların yaptığı işleri yaptığını vurguladı.

Şu anda yapay zeka ve akıllı sistemler gibi uygulamaların tüm dünyanın gündeminde olduğunu, bu nedenle bizim de söz konusu gelişimlerin gerisinde kalmamamız gerektiğini ifade etti. Ayrıca zirvede küresel sorunlar, sınır güvenliği, iklim değişikliği, parasal sistemlerdeki değişiklik gibi konulara da yer verildiğini anlattı.

Ticaret savaşları küresel ekonomi üzerinde en büyük tehdit olmaya devam ediyor.

Ticaret Savaşları MasadaABD ile Çin’in sürdürdüğü ticaret savaşının beraberinde korumacı politikaları getirdiğini söyleyen Kaan, bu konunun bir tehdit unsuru olarak her zaman masada olduğunu hatırlattı. Blockchain uygulamasına değinerek, yeni sistemin paradan kurtulmak adına kendi alternatiflerini yaratmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Etkinlikte, “Kültürel penetrasyon, artık modern kapitalizm için verimli pazarlar açma rolünü yitirince, yerelleşme ve yerlileştirme kavramlarının hem yatırımda, hem de şehir markaları üretmekte nasıl kullanılacağı…” gibi konuların ele alındığını belirtti.

Geleceğin geçmişin bir envanteri olduğu için geçmişi çok iyi okumamız gerektiğini vurguladı. Geç kalanın oyunun dışında kaldığı bir dönemde olduğumuzu söyleyen MÜSİAD Başkanı, blokları, olasılıkları, tehditleri ve tekrarları çok detaylı bir şekilde incelememiz gerektiğini ifade etti.

Türkiye dijital dönüşüm de liderlik edip yol açan ülke rolünü almayı istiyor.

Türkiye Lider ÜlkeVizyoner’19 İcra Kurulu Başkanı Muhammet Ali Özeken de önemli açıklamalarda bulundu. Zirvede akıllı tarım, milli teknoloji hamlesi, yapay zeka, dijital dönüşüm, robotlaşma, sanayi dönüşümü, dijital ekonomi ve paralar gibi önemli konuların ele alındığını anlattı.

Türkiye’nin şu anda birinci, ikinci ve üçüncü sanayi devrimlerini geriden takip eden bir ülke olarak nitelendirildiğini söyledi. Türkiye’nin bilgi ve dijitalleşme çağı olarak adlandırılan bu dönemde doğru stratejileri geriden takip eden konumunda değil liderlik eden bir ülke rolüne talip olduğunu dile getirdi.

Bunun için de öncelikle inanç ve güce ihtiyacımız olduğunu vurguladı. Dünyanın genç nüfusunuz, iş yapabilme becerilerimiz ve iddialarımız konusunda bize imrenerek baktığını, bu süreçte MÜSİAD’ın da aktif şekilde rol oynayacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum