Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Dijital Bankacılıkta Şampiyonlar Arasında Yer Aldı

Dijital Bankacılık Olgunluk Anketi sonuçlarına göre, Türkiye dijital bankacılığa uyumda dijital şampiyon sınıfında yer alan 5 ülke arasına girdi.
Türkiye Dijital Bankacılıkta Şampiyonlar Arasında Yer Aldı

38 ülkeden, 238 banka ve 10 FinTech kuruluşunun dijitalleşen dünyaya ne derece uyum sağladığını ortaya koyan “Dijital Bankacılık Olgunluk Anketi”ne göre, Türkiye bölgenin 5 şampiyonundan biri oldu.

Deloitte’nin Avrupa, Afrika ve Ortadoğu (EMEA) bölgesinde yaptığı çalışmaya göre, Türkiye söz konusu gelişmelerde fark atarak, aralarında İspanya, Rusya, Polonya ve İsviçre’nin de olduğu “Dijital Şampiyon” kategorisinde yer aldı.

Şampiyonlar sınıfında yer alan bu 5 ülke, bankacılıkta müşterilerine çeşitli dijital hizmetler sunarak uyumunu gösterdi.

Akıllı takipçiler, dijital şampiyonları, benimseyenler ve dijitali geç takip edenler gibi kategorilerin olduğu ankette, ilk sırada yer alanlar bankacılıkta müşterilerine dijital işlevsellik sağlayarak, beklentilerini karşıladı. Ayrıca modern mobil müşteri deneyimi sunan bankalarda artış olan ülkelerden oluştu.

Müşteri tercihleri araştırmasına bakıldığında, Türkiye’de bankacılık hizmeti alan müşterilerin %65’inin mobil bankacılığı tercih ettiği görüldü. %21’lik kısmı internet bankacılığını kullanırken, geri kalan kısım ise şube bankacılığını tercih etti.

Bankacılık servislerinin dijitalleşmesi açısından Türkiye, %50 ile EMEA ortalamasının üzerinde performans gösterdi.

Deloitte Türkiye Kıdemli Ortağı ve Finansal Hizmetler Endüstrisi Lideri Hasan Kılıç; müşteri tercihleri ve pazar baskısının bu ülkelerdeki bankaların müşterilerin beklediğinden daha hızlı bir şekilde dijital yetenekler geliştirmeye yönelmesine sebep olduğunu söyledi.

Türkiye’de bu alanda gelişme sağlanmasını hem müşteri baskısına hem de bankalar arasındaki daha iyi hizmet sunabilme rekabetine bağlayan Kılıç, yarının şampiyonlarının açık bankacılık ve bankacılığın yeni dönemine kendilerini en iyi şekilde hazırlayanların olacağını dile getirdi.

Yapılan araştırmada İsrail, İrlanda ve İzlanda gibi ülkeler dijitali geç takip edenler listesinde yer aldı.
Dijital bankacılığa uyumda çok başarılı olamayan ve geç takip edenler olarak adlandırılan bu kategoride ayrıca; Slovenya, Letonya, Kuveyt, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de bulundu. Yapılan araştırma 38 ülkeden 238 bankanın dijitalleşen dünyaya ne derece uyum sağladığını, kimlerin öncü ve kimlerin takipçi olduğunu oraya koyması açısından son derece önem teşkil ederken, Türkiye’nin ilk beşte yer alması da bankacılık sektörü temsilcilerini mutlu etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum