Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Deri İhracatçıları Hedef Pazarda Değişikliğe Giderek Güney Kore’ye Yöneldi

Türk deri ihracatçıları, hedef pazarında bir değişikliğe giderek Güney Kore pazarına yöneldi.
Türkiye’deki Deri İhracatçıları Hedef Pazarda Değişikliğe Giderek Güney Kore’ye Yöneldi

Kısa bir süre önce İzmir deri sektörünün öncülerinden iki büyük isim Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İZBAŞ İzmir Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. birlikte hareket etme kararı alarak bir iş birliği yapmaya yönelmişti. Gelecek süreçte fuarlar, URGE projesi, seminer ve eğitimler gibi pek çok faaliyette iki kurum birlikte hareket edecek. Bununla birlikte ortak amaçlarda buluşacaklar.

Deri üretimi sektörü bu haberin ardından bugün başka bir konuyla gündeme geldi. Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, sektörün Güney Kore pazarını hedef aldığını belirtti. Güney Kore, 1 yılda gerçekleştirdiği ortalama 6,5 milyar dolar tutarındaki deri ithalatının sadece 38 milyon dolarlık kısmını Türkiye’den karşılıyor.

Ayakkabı sektörünün katkısıyla Türkiye’deki deri ihracatının 2019’un ilk 6 ayında %17 oranında artış kaydettiği öğrenildi.

Ayakkabı Sektörünün Katkısıyla Artış KaydedildiZandar açıklamalarında yeni pazarlara yönelimin Türkiye’nin ihracatını artırma amacı taşıdığını belirtti. Bu kapsamda batıda İngiltere ve Doğu’da ise Güney Kore’ye yönelim oldu.

Güney Kore’deki pazarın büyüklüğüne özellikle dikkat çeken Zandar, söz konusu ülke ile Türkiye arasında var olan Serbest Ticaret Anlaşması’nın Asya ülkeleri arasında ekonomik anlamda tek anlaşma olduğunu söyledi.

Zandar, Türkiye ve Güney Kore ilişkilerine sıkça dikkat çekerken, Kore Savaşı’nda Türk askerinin başarısından dolayı ülkenin Türkiye’ye minnet duyduğunu bildirdi.

Zandar Türkiye ve Güney Kore İlişkilerine Sıkça Dikkat ÇektiGüney Kore’nin teknolojik yönden ileride bir ülke olmasına da değinen Zandar, ülkenin özellikle AB ve ABD menşeli ürünlere ilgi duyduğunu söyledi. Güney Kore’nin moda sektöründe zaman içinde kaydettiği ilerlemeye de vurgu yapan Zandar, bu sektörde İtalya ve Fransa’nın zirvedeki yerini Japonya ile Güney Kore’nin aldığından söz etti.

Ülkenin deride ithalata bağlı olduğu aktarılırken, 2018 yılındaki 3 milyar dolarlık ayakkabı ihracatında Türkiye’nin payının yalnızca 960 bin dolar olduğu öğrenildi. Bunun yanında saraciye sektöründe ise 2,7 milyar dolarlık ithalatta Türkiye’nin 384 bin dolarlık payı olduğu da Zancar’ın açıklamaları arasında.

Zandar, deri postta 500 milyon dolarlık ithalatın gerçekleştiğini, Türkiye’nin bu alandaki payının ise 30 milyon dolar olduğunu aktardı.

Deri Postta 500 Milyon Dolarlık İthalat GerçekleştiToplamda 57 milyon dolarlık ithalatın yapıldığı deri konfeksiyonda ise Türkiye’nin 7 milyon payı olduğu öğrenildi. Tüm bunlarla birlikte Güney Kore yılda 6,5 milyar dolar tutarında deri ihraç ediyor ve bunun sadece 38 milyon dolarlık bölümünü Türkiye’den karşılıyor.

Zandar, ülkede markalı ürünlere eğilimin oldukça fazla olduğunu bildirirken, Güney Kore’de ayakkabı ile saraciye sektöründe potansiyel yüksekliğe dikkat çekti. Zandar, üretimde marka odaklı değil mal odaklı olmayı hedeflerken, deri konfeksiyon ürünlerine yoğun ilgi olduğunu vurguladı.

Güney Kore’de 200’ü aşkın deri mağazası olduğuna değinen Zandar, büyük zincir mağazaları Türkiye’ye çekmenin ayakkabı sektöründeki ilk hedef olduğunu bildirdi.

Güney Kore'de 200'ü Aşkın Deri Mağazası BulunuyorTürk ayakkabı üreticilerinin Güney Korelilerin zevkine hitap edecek şekilde üretim yapmasının bu noktada önemli olduğuna değinen Zandar, vitrin fiyatlarını AB’ye kıyasla pahalı buluyor.

Güney Kore pazarına girmede sıradan yolların yanında e-ticaret yönteminin de kullanılabileceğini söyleyen Zandar, Türkiye’den Güney Kore’ye direkt satışın mümkün olduğunu belirtti. Bu alanda başarı sağlanması halinde, Türkiye’nin büyük markalarının e-ihracat üzerinden satış yapmasının mümkün olduğu bildirildi.

Diğer bir taraftan Ege İhracatçı Birlikleri’nin (EİB) verilerine göre, Türkiye 2019’un ilk 6 aylık döneminde deri sektörü kapsamında 831 milyon 531 bin dolar tutarında ürün ihracatı gerçekleştirmiş bulunuyor.

Söz konusu bu ihracatta farklı ürün gruplarının payları ise şu şekilde; ayakkabı 513 milyon dolarla ilk sırada yer alıyor. Ayakkabıyı 127 milyon dolarla deri postlar takip ederken, 115 milyon dolarla saraciye sektörü üçüncü sırada yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum