Yatırım yapmaya başla!

Deutsche Bank: Türkiye Dahil Bir Dizi Yükselen Piyasa Merkez Bankası Faiz İndirecek

Deutsche Bank analistleri, Rusya, Güney Afrika, Türkiye, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Brezilya ve Şili'de faiz indirimleri öngördü. İşte detaylar;
Deutsche Bank: Türkiye Dahil Bir Dizi Yükselen Piyasa Merkez Bankası Faiz İndirecek

Deutsche Bank analistleri, Avrupa Merkez Bankası ve FED’in güvercin duruşlarının ardından dünya çapında faiz oranı indirimlerinin beklenebileceğini söyledi. Sonuçta AMB Başkanı Mario Draghi’nin bankanın rehberliğini Eylül ayında bir indirime işaret etmek için revize edebileceği ve piyasaların da FED indirimi için şimdiden fiyatlanmaya başladıklarını bildirdi.

Deutsche stratejistleri, bir dizi gelişmekte olan piyasa merkez bankasının, fazladan bir teşvik sağlamak ve ticari şokların yayılmasını frenlemek için çabalarken bu kararı takip edeceklerini öngördü.

Deutsche Bank: Birçok Yükselen Piyasa FED ve AMB’nin Güvercin Duruşuyla Faiz İndirecekNitekim merkez bankalarından düşük finansman maliyetleri genellikle işletmeleri borç almaya ve yatırım yapmaya teşvik ederek ekonomik büyümeyi desteklemeyi amaçlar. Çarşamba günü yayınlanan bir notta, Deutsche Bank stratejistleri Quinn Brody, Himanshu Porwal ve Jim Reid 2019’da gelişmekte olan piyasalar için büyüme tahminlerini revize ederek, bunların üretim faaliyetinin şu anda gelişmiş piyasalardakine benzer şekilde kalıcı bir zayıflık modeli sergilediğini bildirdi.

Stratejistler bu nedenle Rusya, Güney Afrika, Türkiye, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Vietnam, Brezilya ve Şili’de indirim olacağını tahmin etti.

 Bir Dizi Yükselen Piyasa Merkez Bankası Faiz İndirecek“Asya ekonomilerinin beli kalıcı ticaret politikası şoklarıyla özellikle bükülüyor” ifadelerini kullanan stratejistler, Latin Amerika’da Brezilya ve Meksika’nın büyüme beklentilerinin 2019’da bozulmaya devam ettiğini aktardı. Güney Afrika Merkez Bankası geçen hafta bir yıldan fazla süredir ilk indirimi duyurarak, oranları 25 baz puanlık kesintiyle yüzde 6.5’e çekti ki ülkenin en sanayileşmiş ekonomisi, 2019 yılının ilk çeyreğinde on yıldan daha uzun bir süredir en sert daralma ve düşük enflasyonla mücadele etmişti.

Bu ay Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasının ardından Türkiye Merkez Bankası’nın da Perşembe günü gösterge oranını düşürmesi bekleniyordu. Deutsche analistleri tüm bunların yanı sıra Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için makro zeminin geriye kalan gelişmekte olan piyasalardan daha az kötüleştiğini de ekledi. CEEMEA ülkelerinin en az stres altında olduğunu kaydeden Deutsche Bank; “Bu Güney Afrika’daki şarta bağlı yükümlülükler sorunlarına, Rusya’da devam eden yaptırımlara ve Türkiye’de benzer önlemler için olan potansiyele rağmen” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum