Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin COVID-19 Döneminde İnternet Kullanımında Büyük Artış Yaşandı

Türk Telekom pandemi dönemi süresince internet veri kullanım oranında büyük artış yaşandığını açıkladı.
Türkiye’nin COVID-19 Döneminde İnternet Kullanımında Büyük Artış Yaşandı

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez iletişim aracı olarak kullanılmakta. Sosyal medya uygulamaları, dijital servisler ve daha pek çok platform her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de internet kullanımının üst seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Bu oran son döneme COVID-19 panemisinin de etkisiyle daha da artış gösterdi.

Türk Telekom tarafından yapılan son araştırma Türkiye’deki Ocak ve Mart ayları arasındaki internet kullanım oranını gözler önüne serdi. Geçtiğimiz aylarda da yapılan bir başka araştırma, Türkiye’nin internet kullanım oranında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olduğunu ortaya koymuştu.

Corona virüsü nedeniyle insanlar evlerine kapandı ve pek çok kişi uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Bu durum beraberinde internet kullanımındaki artışı getirdi. 2020 yılının Ocak ve Mart ayları arasındaki dönemde Türkiye’nin internet kullanım oranında yüzde 42 artış kaydedildi.

Veri Kullanım Oranı Açıklandı

Veri Kullanım Oranı Açıklandı

Türk Telekom tarafından Ocak ve Mart ayları arasındaki data kullanımı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 30 oranında arttı. Sabit internet aboneleri üzerinde yapılan araştırma kullanıcı başına aylık ortalama 178 GB veri kullanımı olduğunu gösteriyor. Bu da yüzde 42’ye varan bir artış olduğunu ortaya koyuyor. 2020’nin ilk 3 aylık döneminde veri kullanımı ortalama 159 GB olurken, Nisan ve Haziran ayları arasında bu rakam 195 GB’a yükseldi.

Yılın ilk yarısında özellikle Muğla, Malatya, Antalya, Sinop ve Mersin şehirlerde internet kullanım oranında büyük artış yaşandı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal araştırmayla ilgili açıklamasında, “2020’nin ilk altı ayında da özellikle salgının etkisiyle abonelerimizden gelen yoğun data talebini karşılayarak onların yanında olduk. Mobilden ziyade sabit hatlara talebin arttığı bir tablo ortaya çıktı. İnternet trafiği, tüm güne yayıldı.” diye konuştu.

Türk Telekom olarak hedeflerine ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Önal, “Yeni normalde dijitalleşme özellikle sağlık, eğitim, iş ve özel yaşamımızın birçok alanında odak noktası olacak. Türk Telekom olarak, hem fibere, dijitalleşmeye ve 5G teknolojilerine yatırımlarımız hem de internet penetrasyonunu yükseltme konusundaki gayretlerimizle bu yeni dünyaya son derece hazırlıklıyız” açıklamasını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum