Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-Çin Ticaret Hacminin Artırılması Cari Açığı Azaltabilir

ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao, Türkiye’nin Çin’e daha fazla katma değerli ihracat yapması gerektiğini, ticaret hacminin artmasının cari açık üzerinde olumlu etki yaratacağını söyledi.
Türkiye-Çin Ticaret Hacminin Artırılması Cari Açığı Azaltabilir

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Çin, kuşkusuz ki birçok ülke için çok önemli bir pazar konumunda. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılında Çin’e 2,9 milyar dolarlık ihracatımız gerçekleşti. Fakat buna karşın 20,7 milyar dolara ulaşan ithalat rakamı bizim açımızdan çok ciddi bir ticaret açığı olduğunu gösteriyor.

Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret hacmi 2001 yılında Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne girmesinden bu yana yaklaşık 21 kat artış gösterdi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini değerlendiren ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gao, alınacak tedbirlerden bahsederek önerilerde bulundu.

Xiangyang Gao, Çin’in Türkiye’nin en büyük ticari ortaklarından biri olduğunu söyledi.

ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xiangyang Gaoİki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılmasının Türkiye’nin cari açığının azaltılmasında çok önemli bir faktör olacağını söyleyen Gao, aynı zamanda yeni işbirlikleri için de zemin hazırlayacağını belirtti. Bunun sağlanması için öncelikle Türkiye’nin Çin’den daha fazla doğrudan yatırımcı çekmesi gerektiğini aktardı.

Ancak daha önemli olarak Türk yatırımcıların ihracatı fazla yapılan ürünlere ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı. Bu sayede Türk firmalarının Çin’e yaptıkları ihracat artırabileceklerini söyleyen Gao, özellikle katma değeri yüksek ürünlerin üretimine ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Ticaret hacminin artırılması adına önerilerde bulunan ICBC Turkey YKB, yatırım teşvikleri konusunda yeni uygulamalardan yararlanılması ve Çin’de rekabetin daha az olduğu bölgelerin hedeflenmesi gerektiğini söyledi.

Bu doğrultuda hareket edildiği taktirde Türk yatırımcıların Çin’deki yatırımlarını artırabileceğini ve kısa vadede hizmet sektörü ihracatında kayda değer oranda iyileşme olacağını anlattı.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok güçlü bir şekilde devam ettiğini belirterek, son dönemde yapılan banka anlaşmalarına değindi.

Türkiye-Çin TicaretÇin Kalkınma Bankası’nın yakın zamanda Türk Eximbank ve Ziraat Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladığını söyleyen Gao, ticaret hacminin artırılmasına yönelik atılacak adımların ekonomik ilişkiler için de önemli olacağını dile getirdi. ICBC’nin hedefleri arasında Kuşak ve Yol İnisiyatifi projesinin kapsamının genişletilmesi ve bu projenin değerinin 250 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Söz konusu girişim kapsamında 5 trilyon dolarlık yatırım ile enerji santralleri, petrol ve doğal gaz boru hatları, yollar, demir yolları, limanlar ve serbest bölgelerin yapılmasının planlandığını açıkladı. Kuşak ve Yol projesinin iki ülke arasında değerlendirilip ortak fikre varılmasıyla etkilerinin daha olumlu olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin kara, deniz ve hava taşımacılığı açısından kritik öneme sahip bir konumda olduğunu, bugüne kadar Çin ile liman, demiryolu ve otoyol bağlantıları gibi konularda birçok anlaşma imzalandığını anımsattı. Kuşak ve Yol’un sunduğu fırsatlara her iki ülkeden de yoğun ilgi geldiğini, katılımcıların artmasıyla birlikte ikili ilişkilerin gidere daha iyi bir noktaya geleceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum