Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile Çin Arasında 50 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi Konuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-20 Zirvesi’nde yaptığı ikili temaslar hakkında genel bir değerlendirme yaptı. Japonya ile işbirliklerini artırmayı amaçladıklarını ve Çin ile 50 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi koyduklarını söyledi.
Türkiye ile Çin Arasında 50 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi Konuldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın Osaka kentinden yapılan G-20 Zirvesi sonrasında Tokyo, Pekin ve Kyoto gibi şehirleri de ziyaret ederek, burada önemli temaslarda bulundu.

Japonya ile ekonomik ilişkilerimizi artırmak için ortaklık anlaşmasının tamamlanmak üzere olduğunu söyleyen Erdoğan, Çin ile 50 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi konulduğunu açıkladı. Çin’e yapılan ihracatta artış olduğunu, birlikte yapılacak çalışmalar arasında Kanal İstanbul ve Konya’daki projelerin bulunduğunu belirterek, görüşmelerde ele alınan konuları anlattı.

Erdoğan: Çin ile belirlenen 50 milyar dolarlık ticaret hacmi doğrultusunda atılacak adımların müzakereleri yapıldı.

Türkiye-ÇinÜlkemizdeki Çin yatırımlarının artmasını teşvik ettiklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de 1000’den fazla Çinli girişimci olduğunu, Devlet Başkanı Xi Jinping ile ticaret savaşları konusunu da ele aldıklarını belirtti. Ticaret savaşlarından herkes gibi Jinping’nin de rahatsız olduğunu aktardı.

Son zamanlarda Türkiye’nin Çin’e yaptığı ihracatta artış olduğunu, yapacağımız en önemli işin ise demiryolu yatırımları olduğunu ifade etti. Sivas – Erzincan demiryoluyla ilgili olumlu yaklaşımlar olduğunu, çalışanlara da bu konuda gerekli talimatların verildiğini ve kısa süre içerisinde sonuç almayı ümit ettiklerini belirtti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de Türkiye ile bağlarının güçlü kalmasını istediğini belirtti.

Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı %60 oranında artış ile 400 bine ulaştı.

Çinli TuristYapılacak ortaklıklar sayesinde bu ülke ile ilişkileri daha ileri düzeye taşımayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, savunma ve sanayi alanında atılacak adımlar sayesinde ticaretteki dengesizliğin de aşılacağını dile getirdi. Ticaret, enerji, teknoloji ve turizm alanlarında işbirliklerimizin artacağını, ülkemize gelen Çinli turist sayısının 400 bini aştığını açıkladı.

Bu doğrultuda Türk Hava Yolları’ndan Çin’e yeni destinasyonlar açmalarının talep edildiği bilgisini verdi. Çin’in terör konusunda önemli sıkıntıları olduğunu, bu konuda da çok önemli görüşmeler yaptıklarını, bundan sonra atılacak adımlarda dayanışma içerisinde olacaklarını aktardı.

Doğu Türkistan ve Uygur konularının da ele alındığını belirten Erdoğan, Çin’de Yunus Emre Kültür Merkezi açılacağını söyledi.

Doğu Türkistan ve UygurDoğu Türkistan ve Uygur meselesinde bir çözüm bulunacağına inandığını ifade eden Erdoğan, öte yandan bu konuyu istismar eden yaklaşımlar olduğunu söyledi. Bu tür yaklaşımların Türkiye ile Çin ilişkilerine zarar verdiğini, bu durumdan rant elde etmek isteyenlerin faturasını asıl kendi soydaşlarına ödettiğini aktardı.

Gazetecilerin iki ülke arasında daha önceki tarihlerde gerilime sebep olan füze meselesi sorusuna ise, böyle bir konunun gündeme gelmediği cevabını verdi. Çin’in inandıklarının peşinde olan ve doğrularıyla ayakta duran bir ülke olduğunu vurguladı.

Japonya ile ilişkileri geliştirilmesinde Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi en önemli adımlardan biri olacak.

Abe-ErdoğanYakın zamanda üniversitenin kampüsünün yapımına başlanacağını ve rektör atanacağını söyleyen Erdoğan, bu ülke ile teknoloji, altyapı, enerji ve savunma alanlarındaki işbirliğimizin arttığını anlattı. Japonya devlet başkanıyla; ABD-Çin ticaret savaşları, Suriye, İran, Kuzey Kore ve Asya gibi konular da ele aldıklarını, onların da ABD yaptırımlarından rahatsız olduğunu söyledi.

Türk ve Japon iş adamlarının katılımıyla yapılan Türk-Japon İş Forumu kapsamında, Japonya Meclis Başkanı ve Japonya İmparatoru Naruhito ile de önemli görüşmeler yaptıklarını sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Japonya ile yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması çalışmalarının hızlandırıldığını aktarmıştı.

Son olarak ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmelere ilişkin yorumunu yaptı.

Donald TrumpGazetecilerin görüşme esnasında Trump’ın tavırlarına ilişkin yönelttiği soruya; “Sayın Trump’ın o gün yaptığımız görüşmede arkadaşlarıma kullandığı ifadeler, onlara yönelik ortaya koyduğu tavır, takdire şayandır.” cevabını verdi.

S-400 ve F-35 konularına ilişkin ise Türkiye olarak pazar olanın yanında, aynı zamanda ortak üretici olduğumuzu hatırlattı. Bugüne kadar 116 tane F-35 almak için sözleşeme yapıldığını, daha önce patriotlar konusunda anlaşma yaptıklarını ancak karşılık bulamayınca mecburen başka ülkelerden alım almaya yöneldiklerini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum