Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, Çiçek Sektöründe Dünya Devi Olmayı Hedefliyor!

Türkiye, Çiçek Sektöründe Dünya Devi Olmayı Hedefliyor!

Hepimizin yakından bildiği üzere çiçekler, özel günlerin vazgeçilmez unsurudur. Doğum günü, sevgililer günü ve evlilik yıldönümü gibi özel günlerde çiçekler; en çok tercih ettiğimiz hediye konumundadır. Bu duruma paralel olarak çiçek fiyatları da son yıllarda önemli ölçüde yükselmiş durumda. Çiçek ihracatı ise dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeleri arasında bir hayli popülerleşti. Ancak çiçek üretimi için coğrafi şartların uygunluğu, üretici ülkeler açısından büyük sorunlar yaratıyor. Oldukça büyük bir pazar haline gelen çiçek üretimiyle ilgili olarak Türkiye ise dünya devi olmak adına bu alana büyük yatırım gerçekleştiriyor.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye’nin çiçek üretimiyle ilgili olarak önemli verileri bugün kamuoyuna açıkladı. Türkiye’nin sektörde öncü olma hedefiyle ilgili Bağdatlıoğlu’nun açıkladığı verilerden öne çıkan noktalar ise şöyle;

“65 milyon dolarlık süs bitkisi ihracatı yapılıyor”

Bağdatlıoğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin çiçek sektöründe dünya devi olmak adına önemli bir yol kat ettiğini söyledi. 2016 yılının ilk sekiz ayına bakıldığında Türkiye’nin, 450 milyon dal süs bitkisi ihraç ettiğini belirten Bağdatlıoğlu, bunun değer olarak karşılığının ise 65 milyon dolar olduğunu dile getirdi. Hem miktar hem de değer olarak geçen yıla göre bu yıl yüzde 10 oranında önemli bir artışın görüldüğünü belirten Bağdatlıoğlu, Türkiye’nin arzuladığı hedeflere ulaşmaya başladığını vurguladı.

“Rusya krizi sonrası İngiltere ve Hollanda pazarlarına yöneldik”

Rusya krizinin tüm sektörlere olduğu gibi çiçek sektörüne de sert bir darbe vurduğunu belirten Bağdatlıoğlu, 2015 yılının ilk sekiz ayında Türkiye’nin yaklaşık olarak 59 milyon dolarlık ihracat yaptığını söyledi. Geçen yılki ihracat hedefinin yüzde 25 olduğunu belirten Bağdatlıoğlu, bu hedefin Rusya krizinden dolayı sekteye uğradığını dile getirdi. Hatırlanacağı üzere sevgililer günü döneminde, Rusya krizinden dolayı Türkiye’nin çiçek ihracatı yüzde 27 oranında azalmıştı. Haberimizin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz. Açıklamalarının devamında ise Rusya krizinden sonra Türkiye’nin yeni pazar arayışlarına hız verdiğinin altını çizen Bağdatlıoğlu, İngiltere ve Hollanda’nın bu açığı büyük ölçüde kapattığını vurguladı. İlerleyen günlerde ise Türkiye’nin, Macaristan ve Polonya pazarlarına yöneleceğini belirten Bağdatlıoğlu, sektörde lider olmak için gerekli her adımın atıldığını ifade etti.

“Yılın her döneminde dünyaya çiçek satıyoruz”

Açıklamalarının son bölümünde ise Bağdatlıoğlu; Türkiye’nin dünyaya çiçek satan en büyük ülke olmak istediğini belirterek, yılın 12 ayında üretim yapıldığını ve bu dönemlerin tamamında Türkiye’den dünyaya çiçek satışının gerçekleştiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum