Yatırım yapmaya başla!

Türkiye CDS’leri Artışına Devam Ederek Piyasalardaki Endişeyi Artırırken, Dolar 6,17’lerde Seyrediyor

Türkiye’nin risk primi 461 puana çıkarak yerel seçim öncesinde seviyeye yeniden yükseldi. Bu durum piyasalarda endişe ortamı yaratırken, dolar kuru da seçim haberleriyle yukarı yönlü seyrini sürdürüyor.
Türkiye CDS’leri Artışına Devam Ederek Piyasalardaki Endişeyi Artırırken, Dolar 6,17’lerde Seyrediyor

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri (Credit Default Swaps) 461 puan seviyesine yükseldi. Ülkenin risklerini açıklayan bir gösterge olarak ifade edilen CDS seviyesi bu denli yüksek olurken, piyasalarda gerginlik ortamı da aynı oranda yüksek seyrediyor.

Pazartesi günü Yüksek seçim Kurulu’nun İstanbul seçimini iptal kararı sonrasında döviz kurlarındaki artış hız kazandı, Türk lirası 2019 yılının başından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Dolar/TL yurt içi veri gündeminin sakin olduğu Çarşamba günü hafif yukarıda seyrediyor. Saat 10:34’te ise 6,1658 liradan işlem görüyor.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri, yerel seçimlerin yapıldığı 31 Mart öncesindeki seviyelere geldi.

IHS Markit verilerine göre Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS primi, 27 baz puan yükselerek 461 puana çıktı. CDS priminin yükselmesi, o ülke alacaklarının borçlarının ödenmemesi durumundaki endişelerin artması, bir başka deyişle iflas riski olarak yorumlanıyor.

Söz konusu kavramın değer yükseldiğinde, o ülkenin Hazine bonosu ve devlet tahvili gibi kağıtlarını alan yatırımcılar hedge etmek için aldıkları CDS’lere daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

İstanbul seçiminin iptali kararıyla dün 6,20’ye kadar tırmanan dolar kuru, bu sabah güne 6,17 liradan başladı.

Yurt içinde siyasi belirsizlik, yurt dışında ABD ile süren S-400 meselesi gibi gelişmeleri takip eden dolar kuru yukarı yönlü hareketini sürdürüyor. Uzmanlar bu gelişmelere ek olarak TCMB’nin döviz rezervleri konusundaki piyasaya endişe vermesi ve ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin de TL üzerinde baskı yarattığını ifade ediyor.

Seçimlerin tekrarlanması piyasalarda ekstra bir belirsizlik ortamı yaratacağı şeklinde yorumlanırken, reform adımlarının hayata geçirilmesinin de yaklaşık 2 ay daha ertelenmesi anlamına geliyor.

Bankacıların yorumu, önümüzdeki aylarda seçim nedeniyle yapılacak harcamaların bütçe üzerindeki baskıyı artıracağı yönünde.

Bildiğiniz gibi seçim demek harcama ve masraf demek. Türkiye son 4-5 yıl içerisinde yoğun bir seçim dönemi yaşadı. Bu durumun haliyle bütçeden ayrılan payın artması anlamına geldi. 31 Mart seçiminin tamamlanmasının hemen ardından asıl sorunumuz olan ekonomi meselesine odaklanmamız gerektiği birçok analist ve hükümet yetkilileri tarafından yinelendi. Ancak YSK’nın Pazartesi günü yaptığı açıklama yeni bir belirsizlik ortamını da beraberinde getirdi.

UniCredit gelişmekte olan piyasalar FX stratejisti Kiran Kowshik, Türk lirasındaki kayıpların seçimin iptal edilmesine bağlı olduğunu ve hukukun üstünlüğü konusunun piyasalarca yakından takip edildiğini dile getirdi. Kowshik, Merkez Bankası’nın rezervlerinin azaldığının ortada olduğunu ve Türkiye’nin içinde bulunduğu zorlukları nasıl aşacağının merak konusu olduğunu aktardı.

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu, Dolar/TL için 6,22’nin kritik seviye olduğunu belirtti.

Seçimin yenileneceği haberiyle TL’nin diğer gelişen ülke paralarından negatif ayrıştığını söyleyen Kudaloğlu, daha önce 6,10 olan kritik seviyenin 6,22’ye yükseldiğini belirtti. Türkiye’nin risk priminin yükseldiğini ve yüksek kalmaya devam edebileceğini aktaran Kudaloğlu, lirada da kademeli olarak değer kayıplarının izleneceğini sözlerine ekledi.

DOLAR KURU CANLI GRAFİK İÇİN TIKLAYIN

Capital Economics’ten Jason Tuvey, YSK kararına bağlı olarak önümüzdeki haftalarda mali politikada gevşemenin devam etmesinin muhtemel olduğunu, bu durumun ise ekonomideki dengesizliklerin güçlenmesini destekleyerek, TL üzerindeki baskıları artıracağını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum