Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin CDS Primi, Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Cari Açık Endişesiyle Yükseliyor

Son haftalarda doların ve petrol fiyatlarının yükselmesi Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk priminin de 332 seviyesine çıkmasına sebep oldu.
Türkiye’nin CDS Primi, Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Cari Açık Endişesiyle Yükseliyor

Türkiye’nin 5 yıllık CDS (kredi temerrüt swap) risk primi 332,31 puana yükseldi. Mart ayının başından bu yana neredeyse ivme kaybetmeden yukarı yönde hareket etti.

Söz konusu yükselişte, Türk lirasının dolar karşısında yeniden değer kaybetmeye başlamasının ve cari açığı etkileyen kalemlerdeki fiyat artışının etkisi oldu.

22 Şubat’ta 282 puanla yılın en düşük seviyesini kaydeden CDS risk primi, mart ayına 303 seviyesinden başladı.
Türkiye’nin 5 Yıllık CDS Yükseliyor
Kaynsk: Bloomberg HT

Geçen yıl başlayan ve hala devam eden coronavirüs pandemisi finans dünyasına derin darbe vurdu. Ülkelerin kendi içine döndüğü ve yatırımların durduğu dönemde, Türkiye’nin CDS risk pirimi 666 puana kadar çıktı.

Devam eden aylarda ekonominin yeniden açılması ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) uyguladığı politikalar sayesinde düşüşe geçti. 2020 yılını 300 puan üzerinden tamamlayan değer, geçen haftadan bu yana yeniden yükseliş göstermeye başladı.

Dolar kuru 7,57 ile yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bunun yanında petrol fiyatlarındaki sert yükseliş de CDS’ler üzerinde negatif etki yaratıyor. Petrol üreticilerinin, arz kesintisine devam etme kararı ve Suudi Arabistan’daki saldırıyla ham petrol 67 doları aştı.

Petrol fiyatlarındaki artış enerji faturamızın, bu da cari açığın yükselmesi anlamına geliyor. Cari açık ile gayrisafi yurt içi hasıla oranı, CDS üzerinde doğrudan etki yarattığından, kısa dönemde negatif tablonun süreceği aktarılıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum