Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Cari İşlemler Hesabı Temmuz’da 1.16 Milyar Dolar Fazla Verdi!

Türkiye'nin cari işlemler hesabının Temmuz ayında 1.16 milyar dolarlık fazla verdiği ortaya çıktı.
Türkiye’nin Cari İşlemler Hesabı Temmuz’da 1.16 Milyar Dolar Fazla Verdi!

Türkiye’nin 2019 yılı Temmuz ayına ilişkin cari işlemler hesabı açıklandı. Buna göre söz konusu veriler Temmuz’da 1.16 milyar dolarlık fazla verdi ve böylelikle 12 aylık cari fazla 4 milyar 445 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Cari dengenin Temmuz’da 1.30 milyon dolarlık bir fazla vereceği öngörülmüştü. Fakat açıklanan rakam beklentilerin altında kaldı.

Rakam Beklentilerin Altında KaldıCari işlemler dengesindeki söz konusu bu durum temel olarak iki unsurdan etkilendi. Ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının 2018’in aynı dönemine göre 2.421 milyon dolarlık azalış kaydetmesi bunlardan ilki oldu. İkincisi ise hizmetler dengesi kaynaklı girişlerin 959 milyon dolarlık yükselişle 4.277 milyon dolar seviyesine çıkması olarak belirlendi.

Bununla birlikte altın ve enerji hariç cari işlemler fazlası incelendiğinde, 2018 yılının Temmuz ayıyla kıyaslandığında 2 milyar 430 milyon ABD doları artış kaydettiği görüldü. Böylelikle tutar 4 milyar 585 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 637 milyon dolarlık artış kaydeden hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirlerin 3 milyar 297 milyon dolara çıktığı görüldü.

637 Milyon Dolar Artış KaydedildiVerilere göre birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bu yılın Temmuz ayında 2018’in aynı ayına kıyasla 145 milyon dolar arttı ve böylelikle 665 milyon dolara ulaştı.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişlerin 2018’in Temmuz ayına göre 73 milyon dolar artışla 138 milyon dolara çıktığı görüldü. Bunun yanında doğrudan yatırımdan kaynaklı net girişlerin bu yılın söz konusu döneminde 2018 Temmuz’a göre 66 milyon dolarlık azalışla 657 milyon dolara gerilediği görüldü.

Portföy yatırımlarına gerçekleştirilen net girişlerin tutarı 97 milyon dolar olarak kaydedildi.

Portföy Net Girişlerinin Tutarı 97 Milyon DolarYurt dışı yerleşikler alt kalemlere göre incelendiğinde 88 milyon dolarlık net alımın hisse senedi piyasasında gerçekleştiği görülürken, 391 milyon dolarlık net alımın devlet iç borçlanma piyasasında gerçekleştiği görüldü.

Söz konusu dönemde bankalar 1 milyar 410 milyon dolarlık net geri ödeme yaptı. Bu geri ödemeler yurt içi yerleşiklerin yurt dışındaki tahvil ihraçlarından kaynaklandı. Genel hükümetin yeni tahvil ihracı ise 2 milyar 250 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Net girişin diğer yatırımlardaki tutarına bakıldığında bu rakamın 634 milyon dolar olduğu görüldü. Diğer yatırımlar altındaki yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 1 milyar 704 milyon dolar oldu. Bunun yanında yurt dışındaki bankaların Türkiye mevduatları da 1 milyar 619 milyon dolar tutarında net artış gösterdi.

Bu yılın Temmuz ayında bankalar yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak 417 milyon dolarlık net geri ödeme yaptı. Diğer taraftan genel hükümetin net geri ödeme tutarı 102 milyon dolar olurken, diğer sektörlerde bu rakam 43 milyon dolar oldu. Temmuz’da resmi rezervlerde 3 milyar 156 milyon dolarlık artış kaydedildi.

Türkiye’de cari denge bu yılın Haziran ayında 548 milyon dolar açık vermiş, ve 2018’in aynı dönemine göre cari işlemler açığında azalış gözlemlenmişti. Haziran’da görülen söz konusu bu azalış 2.471 milyon dolar tutarında gerçekleşirken, açıklanan rakamın 200 milyon dolarlık beklentileri aşmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum