Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Büyüme Görünümü Goldman Sachs Tarafından -%2.5’e İndirildi

Türkiye ekonomisinin 2019 yılı boyunca büyüme görünümü nü eksi %1.5’ten eksi %2.5’e düşüren Goldman Sachs, bazı açıklamalarda bulundu.
Türkiye’nin Büyüme Görünümü Goldman Sachs Tarafından -%2.5’e İndirildi

ABD’li bir yatırım bankası olan Goldman Sachs, Türkiye ekonomisinin büyüme görünümüyle ilgili bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalar neticesinde Sach, eksi %1.5 olan ekonomi büyüme görünümünü eksi %2.5 yaptı.

Bunun yanı sıra Goldman Sachs adlı bankanın ekonomistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe 10 Mayıs’a ait raporlarında, Türk lirasında meydana gelen değer kaybı baskısındaki yükselişin muhtemelen kısa vadede büyüme üzerinde somut olumsuz etkisinin olacağını tahmin etti. Bununla birlikte iki ekonomist, ekonominin bir süre için ekonomik büyüme üzerinde baskı gerçekleştirmesi beklenen önemli bir bilanço ayarlamasına ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Goldman Sachs, 2019 yılına ait Türkiye ekonomisi için büyüme görünümü tahminini eksi %1.5’ten alarak eksi %2.5’e taşıdı.

Goldman Sachs Büyüme Görünümü Tahminini TaşıdıSachs bu oran değişikliğiyle ilgili olarak, Türk lirasının maruz kaldığı değer kaybı baskısı göz önüne alındığında, 2019’un ilk çeyreğinde GSYH’de meydana gelen artışın yılın ikinci çeyreğinde tersine dönmesini gerekçe olarak gösterdi. Diğer bir yandan Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Türk lirasına istikrar kazandırma gayretlerinin bir parçası olarak, gelecek aylarda gösterge faizi artırmak durumunda kalacağının bilgisini verdi.

Goldman Sachs’ın tahminlerine bakılacak olursa, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın resmi gösterge faizi yılın ikinci çeyreğinde %25.5 oran ile zirve gerçekleştirecek.

Goldman Sachs'in Tahminlerine Bakılacak Olursa TCMB Resmi Gösterge Faizi Yılın İkinci Çeyreğinde Zirve GerçekleştirecekAyrıca banka tarafından yakın zamanda yayınlanan raporda “Türk politika yapıcıların nihayetinde Türk Lirası’na istikrar kazandırmayı başaracaklarını varsaysak bile, TCMB’nin faiz düşürmeye 4. çeyrekte başlamasını ve gösterge 1 hafta vadeli repo faizini 2019 yılının sonunda yüzde 24.5’e indirmesini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamalarını sürdüren Goldman, büyüme üzerindeki zirve negatif etki geride kalmasına rağmen, borçluluğu azaltmanın ikinci ayağının ve daha da sıkılaşan finansal şartların faaliyet üzerindeki önemli baskısını sürdüreceğinin tahmininde bulundu.

Diğer bir yandan Goldman Sachs, geride bıraktığımız günlerde Türk lirasının önümüzdeki 1 yıllık süreçte değer kaybedebileceğinin tahminini yapmıştı. Bu değer kaybı oranını ise dolar karşısında %15 olarak belirtmişti. Ayrıca Goldman’ın ekonomistleri düşük seviyeli ve düşen döviz revervlerinin Türk lirasına olan güveni azaltabileceğini de belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum