Yatırım yapmaya başla!

Türkiye, Black Friday Kapsamında Yaptığı Kartlı Ödemelerde Zirveyi Gördü

Dünya genelinde çok sayıda ülkeyi etkisi altına alan Black Friday çılgınlığı, Türkiye'deki tüketicilerin harcamalarında rekor rakamlara ulaşmasını da beraberinde getirdi.
Türkiye, Black Friday Kapsamında Yaptığı Kartlı Ödemelerde Zirveyi Gördü

Türkiye’de 29 Kasım günü kutlanan “Kara Cuma (Black Friday)” deyim yerindeyse tam bir alışveriş çılgınlığı yarattı. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı veriler, 29 Kasım 2019 tarihine ilişkin kartlı ödeme verilerini ortaya çıkarırken, o gün yapılan harcamaların oldukça yüksek olduğunu gözler önüne serdi.

Dünya genelindeki çok sayıda ülkede coşkuyla karşılanan Black Friday ya da Türkiye’de bilinen isimleriyle “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, “Bereketli Cuma” veya “Efsane Cuma”; tüketicilerin ihtiyaç duydukları ya da beğendikleri ürünleri ederinden daha uygun fiyata satın alabilmeleri için büyük bir fırsattı. BKM’nin verileri, tüketicilerin bu fırsattan faydalanmayı oldukça cazip bulduklarını kanıtlar nitelikteydi.

BKM’nin açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de 29 Kasım Cuma günü yapılan kartlı ödemelerin tutarı 4,7 milyar TL’ye işaret ederken, internet üzerinden gerçekleştirilen kartlı ödemelerin tutarı ise 1,4 milyar TL’ye ulaştı ve böylelikle rekor kırıldı.

Dönemdeki Kartlı Ödemelerin Tutarı 4,7 Milyar TL OlduBirleşmiş Markalar Derneği’nin (BMD) yürüttüğü tahminler 1 günde yapılacak kartlı ödeme tutarının 5 milyar TL’ye ulaşacağını söylemişti. Cuma günü gerçekleştirilen 4,7 milyar liralık harcama, 2018 yılının aynı döneminde 3,4 milyar TL olan kartlı ödemelerin bu yıl %36 arttığını gösterdi. Bu durum, Türkiye’nin ödemelerinde nakit para kullanımı alışkanlığının giderek daha da azaldığının bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Diğer taraftan bu yıl indirim sürecini tüm haftaya yaymayı tercih eden perakendecilerin bu uygulamasına rağmen, tüketicilerin en fazla alışverişi indirimin en büyük oranda olduğu Cuma günü yapması dikkat çekti.

Cuma günü yapılan büyük indirimler dolayısıyla bir gün içinde 2,6 milyon adet farklı kartın internet ödemelerinde kullanıldığı görüldü. Bu kullanım seviyesiyle bir günde en fazla kartla ödeme rekoru kırıldığına işaret etti. Bu günde ödemelerde kullanılan kartların %5’ine denk gelen 130 bin farklı kartın ilk kez internet alışverişlerinde kullanıldığı kaydedildi. Böylelikle alışveriş yapmak isteyen kart kullanıcılarının online yöntemi tercih ettiğini gösterdi.

Verilere göre her 3 TL’lik kartlı ödemenin 1 TL’si internet üzerinden gerçekleştirildi. 2018’de 975 milyon TL olarak kaydedilen internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin yıllık bazda 44 oranında artarak 1410 milyon TL’ye ulaştığı görüldü.

Her 3 TL'nin 1 TL'si Kartlı Ödeme ile YapıldıBununla birlikte kartlı ödemeler içindeki internet ödeme payı da %30’a ulaşarak rekor kırdı. Alışveriş harcamalarının yoğunlaştığı saatler ise 14:00-16:00 olarak kaydedildi. Bu saatler aralığında internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin tüm gün boyunca yapılanların %18’ine yani 5’te 1’lik kısmına denk geldiği tespit edildi. O gün içinde ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi ise 16:00-18:00 olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum