Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Birinci Çeyrekte Neden %2,3 Büyüdü?

Türkiye Birinci Çeyrekte Neden %2,3 Büyüdü?

Türkiye birinci çeyrekte hiç beklenmedik bir şekilde % 2,3’lük bir büyüme kaydetti. Ancak, bu büyüme sanıldığı gibi nüfusun büyük bir kısmında olmadı. Artış sadece konut, otomotiv ve oteller gibi lüks tüketimde olurken, gıda veya giyim gibi harcamalarda herhangi bir artış olmadı.

Milliyet Gazetesi yazarı Güngör Uras, geçen yıl 3233 olan Mercedes satışlarının bu yıl 7266’a yükseldiğini bildirdi. Bu rakamlar ise lüks tüketimin büyümeye ne kadar etkisi olduğunun bir göstergesi durumunda.

Hürriyet Gazetesi yazarı Şebnem Turhan’ın haberine göreyse; Türkiye bu büyüme ile hiç beklenmedik bir performans sergilemiş durumda. Tüketici güven endeksi, sanayi üretimi, ihracat gibi sektörlerde ilk çeyrek için büyüme oranı % 1.6 tahmin ediliyordu. Ancak doların yükselmesi tüketimin arttığını bu durumun da büyümeye direkt olarak 3 puanlık bir pay sağladığını gösteriyor.

Yılın ilk çeyreğinde döviz tevdiat hesapları dolar bazında, 160.5 milyar dolardan 163.3 milyar dolara çıkarken; TL cinsinden değeri 369.4 milyar liradan 422.8 milyar liraya yükseldi. Bu ise arada 53.4 milyar liralık bir servetin oluşması demek. Oluşan bu serveti tüketime harcayan nüfusun yalnızca % 1’lik kısmı. Yani, genel olarak inşaat, sanayi, kamu gibi alanlarda büyüme olmasa da servetini lüks tüketim için harcayan % 1’lik kısım ülkenin büyümesini sağlamış oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler gösteriyor ki halkın tüketimi % 4.5 arttı ve büyümeye 3 puan etkisi oldu. İhracat % 0.3 azalırken, ithalat % 4.1 arttı. Bu durum ise büyümeyi 1 puan düşürdü. Özel sektörün % 2.7 artışla büyümeye 0.48 puanlık katkısı oldu. Vatandaşın gıda ve giyime yaptığı harcamalarda azalma olurken, ulaştırma % 17, konut harcamaları % 4.4 arttı.

Kişi başı milli gelir 2014 yılında 10 bin 404 dolarken, 2015 yılının ilk çeyreğinde 10 bin 168 dolara düştü.
% 2.3’lük büyüme Türkiye’nin cari fiyatlarla 1 trilyon 781 milyar 716 milyon liralık bir ekonomi haline gelmesini sağladı.

Başbakan yardımcısı Ali Babacan, dış ekonomik koşulların finansal piyasaları olumsuz şekilde etkilemesine rağmen, Türkiye ekonomisinin büyüme gösterdiğini ifade etti. 22 çeyrektir büyümenin devam ettiğini sözlerine ekleyen Babacan, istihdam artışının da sürdüğünü belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum