Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Bireysel Kredi Notu Ortalaması Son 2 Yılda 1407’den 1413’e Yükseldi

KKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, vatandaşların borçlarını aksatmak istememesi ve kredi notunun bozulmasına izin vermemesiyle, kredi notu ortalamasında hafif yükselme olduğunu açıkladı.
Türkiye’nin Bireysel Kredi Notu Ortalaması Son 2 Yılda 1407’den 1413’e Yükseldi

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz, katıldığı toplantıda bireylerin ve reel sektörün Findeks bünyesinde bugüne kadar gerçekleşen gelişmelerden ve bundan sonraki süreçte yapılacak hizmetlerden bahsetti.

Akdeniz, 2017 yılının Ağustos ayında bin 407 olan bireylerin kredi not ortalamasının bugün itibarıyla bin 413’e yükseldiğini söyledi. Türkiye’de bireylerin kredi ortalamasında hafif bir yükseliş olduğunu kaydeden Akdeniz, 3,1 milyon üye sayısına ulaşan Findeks’in %81’inin erkeklerden %19’unun ise kadınlardan meydana geldiğini belirtti.

Söz konusu artışın insanların kredi notlarında herhangi bir bozulmaya izin vermemelerinden kaynaklandığı ifade edildi.

Bireysel Kredi NotuKKB Genel Müdürü Kasım Akdeniz, son iki yıllık trend içerisinde bireylerin kredi notu ortalamasının her şeye rağmen yükseldiğini belirtti. Bu durumun ise vatandaşların bankalara olan borçlarını aksatmak istememesi ve kredi notlarında herhangi bir bozulmaya vermemelerinden kaynaklandığını ifade etti.

Ülkemizde çeklerin bir ödeme aracından ziyade kredilendirme aracı olarak kullanıldığını söyleyen Akdeniz karekodlu çek sisteminin bu sebeple çok önemli olduğunu vurguladı. Yılda 21 milyondan fazla çekin keşide edildiğini, her birinin ortalama beş defa el değiştirdiği bilgisi gözü önünde bulundurulduğunda yılda 100 milyon ticari işlemin çeklerle yapıldığını açıkladı. Bu sayının satıcıların keşide bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmaları sayesinde daha da artacağını sözlerine ekledi.

Gelecek dönemde bu sistemin daha da geliştirileceğini söyleyen Akdeniz; “Karekodlu Çek Skoru’nu hizmete sunuyoruz. Bu skor, keşidecinin önümüzdeki 9 ay içinde çeklerini ödememe ihtimalini gösterecek. 2019 yılı içinde, Karekodlu Çek Skoru’nu, Karekodlu Çek raporları üzerine koyuyor olacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kasım Akdeniz, son üç yıldır tüzel kişilerle ticari kredi notu üretip bunu bankacılık sektörüyle paylaştıklarını söyledi.

Kasım AkdenizTicari kredi notunun risk raporları üzerine eklenip reel sektör ile paylaşılmaya başlayacağını belirten Akdeniz, risk yönetiminin sektör açısından çok önemli olduğunu ifade etti. 2018 yılında ülke genelinde ibraz edilen çeklerin toplam hacminin 1 trilyon TL’ye yakın olduğunu söyledi.

Çek ile yapılan ödemelerin reel sektör açısından oldukça önemli olduğunu ifade eden Akdeniz, bu yüzden bu alana fazlasıyla ağırlık verdiklerini aktardı. Vatandaşların en korktuğu şeylerin başında karşılıksız çek durumu olduğunu söyleyerek, son 12 ay içerisinde çek keşide edenlerin %80’inini en az bir defa karşılıksız çekle karşılaştıklarını açıkladı.

KKB’nin çalışma alanları içerisinde finans sektöründeki risklerin ve maliyetlerin azaltılması gibi faaliyetlerin yer aldığını belirtti.

KKB ÇalışmalarıHer yıl 800 bin civarında teminat mektubu düzenlediklerini söyleyen Akdeniz, teminat mektubu platformuna 21 bankanın entegre olduğu bilgisini paylaştı. Söz konusu işlemler manuel olarak yapıldığı için her aşamasında kağıt israfı yapıldığını, bunun da hem maliyet artışına hem de dolandırıcılık olasılığıyla risklere sebep olduğunu belirtti.

Bu doğrultuda elektronik teminat mektubu projesini hayata geçirdiklerini aktardı. Sistemin fiili olarak çalışmaya başladığını ve 21 bankanın entegrasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Son olarak finansal okuryazarlık konusu için Findeks Akademi ile uzman desteği verdiklerini ve bugüne kadar söz konusu eğitim paketinden 122.500 defa eğitim alındığını açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum