Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye – BAE Ekonomik Ortaklık Görüşmeleri Başladı

Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başladığını duyuran Ticaret Bakanı Muş’tan önemli açıklamalar...
Türkiye – BAE Ekonomik Ortaklık Görüşmeleri Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi, “Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” müzakereleri kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Bakan Muş, müzakerelerin başlamasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ve BAE’nin, ticari ve ekonomik ilişkilerini daha kapsamlı ve derin şekilde geliştirme imkanına kavuşacağını söyledi.

Şubat ayında Abu Dabi ve Dubai’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin BAE ile kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkiler çerçevesinde yeni bir dönemin kapılarını ardına kadar araladığını aktardı.

Bu temasların Kapsamlı Ekonomik Ortalık Anlaşması müzakerelerinin temelini oluşturduğunu söyledi. BAE’nin 8 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi ile Türkiye’nin Körfez bölgesindeki en büyük ticaret ortağı olduğunu sözlerine ekledi.

Küresel ekonominin zorlu süreçlerden geçtiğini belirten Muş; ticari korumacılık, salgın ve bölgesel gerilimlerin, küresel dinamikleri sarsarak uluslararası ticareti derinden yaraladığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye ve BAE’nin bugün başlatılan müzakerelerin en yakın zamanda tamamlanması ile konjonktürel risklere ve imtihanlara karşı daha dirençli hale geleceğini söyledi.

Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte 15 milyar dolarlık ikili ticaret hacmi hedefinin kısa zamanda yakalanacağını belirtti.

BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Thani bin Ahmed Al Zeyoudi ise görüşmelerden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bütün dünya ülkeleri ile ortaklık anlaşması kapsamında bir çaba içine girmiş olduk. Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması ile önümüzdeki dönemde sanayinin, yatırımların artırılması ve ister beşeri olsun, ister mali olsun, insan kaynaklarından ve diğer kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmayı amaçlamaktayız. Dünya kovid’den yeni kurtarıldı, artık yeni ortaklıklara ufuk açmak üzereyiz.” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.