Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Azerbaycan Ticaret Hacmi İlke İmza Attı

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmesinin ardından gerçekleşen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Türkiye-Azerbaycan Ticaret Hacmi İlke İmza Attı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, Aliyev’in seçimin ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye yaptığını kaydetti.

Aliyev’i Cumhurbaşkanı seçilmesi vesilesiyle tebrik eden Erdoğan, görüşmede ikili ilişkilerin tüm yönlerini gözden geçirdiklerini, bölgesel ve uluslararası konuları değerlendirdiklerini bildirdi.

Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2023’te ilk defa 7,5 milyar dolara ulaştığının bilgisini vererek, 15 milyar dolarlık hedefe ulaşmak için gayretlerini artırdıklarını belirtti.

İki Ülke Enerji Alanındaki Potansiyeli Geliştirecek

Kritik meydan okumaların yaşandığı bir dönemde iki ülkenin ulaştırma ve enerji alanlarındaki potansiyelini geliştirmesi gerektiğini savundu. Bu doğrultuda Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın en somut örnek olduğunu vurguladı.

Erdoğan açıklamasında, söz konusu hattan en yüksek verimin alınabilmesi için yenileme çalışmalarının ivedilikle tamamlanması gerektiğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Eylül’deki Türk Kapısı Nahçıvan’ı ziyaretini anımsatarak, ziyatet sırasında Kars-Nahçıvan Demiryolu Projesi’ne ilişkin niyet protokolünün bu anlayışla imzalandığını kaydetti.

TANAP’ın kapasitesinin artırılması ve Hazar doğal gazının Türkiye’ye ve Avrupa’ya aktarılmasının bu kulvardaki öncelikler arasında olduğuna işaret etti.

Nahçıvan ziyaretinde temeli atılan Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile ilgili de konuşan Erdoğan, böylece iki ülke arasında enerji iş birliğine yeni bir boyut kazandırıldığını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.