Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan’dan 3+3 Formatta İlk Toplantı

Kazakistan ve Azerbaycan mevkidaşları ile toplantı yapmak için Bakü’de bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, görüşmenin başarılı geçtiğini söyledi.
Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan’dan 3+3 Formatta İlk Toplantı
HABER GİRİŞ

Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan dışişleri ve ulaştırma bakanları Bakü’de bir araya geldi. Üç ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıda üçlü ve bölgesel iş birliğinin artırılmasının yanında Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridoru’nun potansiyelinin geliştirilmesi gibi konular ele alındı.

Görüşme kapsamında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Kazakistan Dışişleri Bakanı Muhtar Tileuberdi, Bakü Beyannamesi’ni imzaladı.

İmza töreninin ardında bakanlar ortak basın toplantısı düzenledi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Bayramov; üç ülkenin 3+3 formatında ilk kez toplantı yaptığını, bu tür bir mekanizmanın ülkeler arasında hem ikili hem de çok taraflı iş birlikleri sağlayacağını söyledi.

Trans Hazar Koridoru’nun geliştirilmesine odaklandıklarını belirten Bayramov, “Mevcut sorunlara özellikle dikkat edilirse, darboğazları ortadan kaldırmak için ulaşım ve iletişim iş birliğimizi genişletmenin yolları bulunabilir.” dedi.

Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tileuberdi de hedeflerinin ülkeler arasındaki ilişkileri daha da pekiştirmek olduğunu söyledi. Bugünkü görüşmede karşılıklı ticaretin istikrarlı büyümesini sağlamayı, üç ülkenin pazarında talep olan ürünleri de dahil ederek ticareti çeşitlendirmeye niyetli olduklarını ilettiklerini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Çavuşoğlu: Azerbaycan ile Ermenistan Arasındaki Süreci Destekliyoruz

Çavuşoğlu: Azerbaycan ile Ermenistan Arasındaki Süreci DestekliyoruzDışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bakü’de yapılan görüşmede toplantının başarılı geçtiğini söyledi. İlk kez yapılan üçlü formattaki toplantıda ulaştırma konularının yanı sıra bölgesel meselelerin masaya yatırıldığını açıkladı.

Riskler ve krizler kadar fırsatların da önlerine çıktığını belirten Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası oluşan tahıl sorununa da değindi.

Birleşmiş Milletler ile sorunu çözmek için yoğun çaba sarf ettiklerini, sürdürülebilir ve güvenli ulaştırma hatlarının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görüldüğünü dile getirdi.

Bu sebeple bölgesel kapasiteyi artırmak için önemli yatırımlar yaptıklarını söyleyerek, “Enerji ve enerji altyapısı alanında iş birliğini geliştirmek istiyoruz. Yeni bağlantıların açılması bölgemize de olumlu yansıyacaktır. Bu bakımdan Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreci destekliyoruz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.