Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Avrupa Birliği’ne Girme Şansını Gittikçe Kaybediyor!

Avrupa Birliği Avrupa ilişkilerinden sorumlu bakanların yaptığı açıklamaya göre; Türkiye efektif durma noktasına geldiği için AB'den gittikçe uzaklaşıyor.
Türkiye Avrupa Birliği’ne Girme Şansını Gittikçe Kaybediyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Temel olarak 1959 yılında başlayan Avrupa Birliği’ne katılım süreci, farklı aşamalardan geçerek 2005 yılında başlayan tam üyelik müzakerelerini kapsamaktadır. 35 fasıl üzerinden yürütülen katılım müzakerelerinde bu zamana kadar kayda değer bir ilerleme olmaması Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden giderek uzaklaştığını ortaya koymaktadır.

AB Avrupa ilişkilerinden sorumlu bakanlar, Türkiye’nin üyelik görüşmelerinde efektif durma noktasına geldiğini belirtti.

Ab MuzakereleriLüksemburg’da yapılan Avrupa Birliği Avrupa ilişkilerinden sorumlu bakanların toplantısı sonrasında yapılan açıklamada; Türkiye’nin üyelik görüşmelerinin efektif olarak durma noktasına geldiği, yeni fasıl açılması gibi bir durumun olmadığı, AB-Türkiye gümrük birliğinin modernizasyonu konusunda herhangi bir çalışma bulunmadığı ifade edildi.

Hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü dahil temel haklar konusundaki gerileme açısından endişe duyulduğu bildirildi. Bir diğer kaygı yaratan konu ise iki Yunan askeri dahil AB vatandaşlarının gözaltında tutulmaya devam edilmesi oldu.

Türkiye’nin 3,5 milyondan fazla mülteciyi misafir etmesi AB tarafından takdir edildi.

Multeci Konusu Takdir EdildiYapılan açıklamada; Türkiye’nin sığınmacı krizine yönelik yapıcı işbirliğinin somut sonuçlar getirdiği, 18 Mart AB-Türkiye sığınmacı mutabakatının uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirildi. Bu sayede yasadışı göçün büyük oranda azaldığı ve Ege Denizi’nde meydana gelen can kayıplarının önlendiği söylendi. Konsey bu bağlamda Türkiye’nin çabalarını takdir ettiğini, bu alanda maddi ve teknik desteğin verilmeye devam edeceğini açıkladı.

Türkiye’nin AB ilişkileri 31 Temmuz 1959 yılında, Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığı ortaklık başvurusu ile başladı.

Ab Gorusmeleri Ankara Anlasmasi Ile BasladiSöz konusu başvurunun kabul edilmesinin ardından 12 Eylül 1963 yılında imzalanan Ankara Anlaşması ile Türkiye’nin AB üyelik süreci başladı. Bu anlaşmanın belirtildiği şekilde gerçekleşmesini sağlayıcı ilkeler, 1994 yılında Avrupa Komisyonu tarafından tespit edildi. 2005 yılında dönemin bakanlarından Ali Babacan başmüzakereci oldu ve 3 Ekim’de Lüksemburg’da alınan kararla, Türkiye’nin tam üyelik müzakereleri başlamış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu