Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Askeri Açıdan 125 Ülkeyi Geride Bıraktı!

Askeri açıdan 2017’nin en güçlü ülkeleri açıklandı! Global Firepower tarafından hazırlanan listede Türkiye, 133 ülke arasında ilk 10 içerisinde yer aldı!
Türkiye Askeri Açıdan 125 Ülkeyi Geride Bıraktı!

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim giderek tırmanırken ve karşılıklı restleşmeler devam ederken, Global Firepower adındaki şirket, askeri açıdan dünyanın en güçlü ülkelerini sıraladı. Toplamda 133 ülkenin yer aldığı listede Türkiye ilk 10 arasına girmeyi başardı.

Çok sayıda kriter baz alınarak hazırlanan bu listede savunmaya en çok para harcayan ülkeler başı çekerken, bazı etkenler ise bu ülkelere ekstra puanlar kazandırdılar. İşte Global Firepower şirketinin hazırlamış olduğu listeye göre dünyanın en güçlü ülkeleri!

Askeri Güçler 50 Kritere Göre Değerlendirildi!

Askeri Güçler 50 Kritere Göre Değerlendirildi!Aslında hazırlanan listelerin birçoğunda dünyanın en güçlü ordusuna sahip olan ülkeler sıralaması pek de fazla değişiklik göstermiyor. Peki, ülkelerin sahip oldukları güçleri kağıt üzerinde gözler önüne seren bu listeler hangi kriterler baz alınarak hazırlanıyor?

Global Firepower tarafından 133 ülkenin ordu gücünün karşılaştırıldığı bu listede tam olarak 50 kriter baz alınıyor. Nükleer güç, aktif asker ve teçhizat sayısı başta olmak üzere ülkelerin sahip oldukları bazı özellikler ve üyelikler de listenin şekillenmesine katkıda bulunuyor.

En Güçlü Ülkeler Sıralaması Nasıl Yapıldı?

En Güçlü Ülkeler Sıralaması Nasıl Yapıldı?Listenin zirvesinde yer alan ABD’yi, sırasıyla; Rusya, Çin, Hindistan, Fransa, Birleşik Krallık, Japonya ve Türkiye izliyor. Türkiye’nin hemen altında ise Almanya, Mısır ve İtalya gibi ülkeler yer alıyor. Sıralama yapılırken aslında silahların adedinden çok çeşitliliğine bakılıyor.

Bu nedenle de Kuzey Kore’nin bünyesinde barındırmış olduğu nükleer bazlı silahların listeyi pek de fazla etkilemiyor. Fakat ufak da olsa Kuzey Kore’nin ekstra puan almasını sağlıyor. Dünyaya kafa tutan Kuzey Kore ise askeri güç açısından listenin 23. sırasında yer alıyor.    

NATO Üyelerine Ekstra Puan!

NATO Üyelerine Ekstra Puan!Coğrafi faktörler, lojistik çeşitlilik, yerel sanayi, ülkelerin mevcut nüfusu ve doğal kaynakları aslında sıralamayı doğrudan etkiliyorlar. Ancak bazı etkenler halihazırda belli bir askeri güce sahip olan ülkelerin bu listede daha da yukarılara tırmanabilmelerine ön ayak oluyorlar.

Dünyanın En Güçlü Ülkeleri Listesiİşte bu etkenlerin başında da NATO müttefikliği geliyor. Kara kuvvetlerine sahip olmayan ülkelere ise herhangi bir ceza puanı verilmiyor. Global Firepower tarafından hazırlanan dünyanın en güçlü ülkeleri sıralamasının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Geçtiğimiz yıl yaşanan darbe girişimi elbette ki askeri alanda da büyük yaralar almamıza neden oldu. Savunma alanında yaşanan kaybın boyutları oldukça büyük olsa da Global Firepower’a göre Türkiye dünyanın en güçlü 8. ülkesi olmayı başarıyor. Peki, bu konuda sizlerin düşünceleri nelerdir?  

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum