Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Ar-Ge Merkezlerinin Sayısı 1227’ye Ulaşırken, Bilişim Sektörü İlk Sırada Bulundu

Türkiye'de kurulan Ar-Ge merkezlerinin sayısı 1227'ye ulaştı. Sektör bazında 191 adetle bilişim sektörü ilk sırada yer aldı.
Türkiye’de Ar-Ge Merkezlerinin Sayısı 1227’ye Ulaşırken, Bilişim Sektörü İlk Sırada Bulundu

Özellikle son yıllarda Türkiye’deki pek çok şirket daha güçlü bir rekabet ortamında bulunabilmek adına Ar-Ge’ye yaptıkları yatırımları artırmaya yöneldi. Ülkemizin sahip olduğu Ar-Ge merkezleri sayısında son dönemlerde görülen ciddi artışlar da sağlanan teşviklerin canlı örneği olarak kendini gösteriyor.

Faaliyetlerine Türkiye’de devam eden AR-Ge merkezlerinin sayısı 2015 yılında yalnızca 232 idi. Yıl 2018 olduğunda ise bu rakam 900’ü buldu. Şu andan itibaren ülkemizde bulunan Ar-Ge merkezi sayısının 1227’ye ulaştığı öğrenildi.

Ar-Ge Sayıları ArtıyorÜlkemizde Ar-Ge merkezlerinin kurulumu, yönetimi, bu merkezlere sağlanan hibe destekleri, Ar-Ge’lerde üretilen ürünlerin seri imalatı ve SGK teşvikleri gibi pek çok farklı konuda danışmanlık hizmetinde bulunan Experto’nun Yönetim Kurulu Başkanı Jülide Birol, Ar-Ge merkezlerinin önemini anlattı. Günümüzde sürdürülebilir bir ekonomik büyüme için bu merkezlerin olmazsa olmaz unsurlardan biri olduğunun altını çizdi.

Türkiye’de kurulan Ar-Ge merkezleri sektörlere göre incelendi. Buna göre bilişim, 191 adet merkezle en fazla Ar-Ge merkezi olan sektör olarak ilk sıraya yerleşti. Sıralamada bilişimin ardından 179 merkezle makine eve teçhizat sektörü, 129 ile otomotiv yan sanayi sektörü geldi. Ardından sırasıyla 78 Ar-Ge merkeziyle elektrik-elektronik ve 77 merkezle tekstil sektörü takip etti.

Sıralamada 191 merkez ile birinci olan bilişim sektörünün 112’si yazılım ve 79’u bilgisayar ve iletişim teknolojilerinden oluştu. İstanbul, iller arasında en fazla Ar-Ge merkezi bulunduran 422 merkez ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 130 merkezle Bursa, 125 ile Kocaeli, 118 ile Ankara ve 90 ile İzmir yer aldı.

Açıklamalarını sürdüren Birol, geride bıraktığımız aylarda açıklanan 11. Kalkınma Planı ile birlikte gelecek dönemlerde Ar-Ge faaliyetlerinin daha da artacağını ifade etti. Küreselleşme ve ilerleyen teknoloji ile birlikte Ar-Ge merkezlerinin öneminin arttığına işaret etti. Son dönemlerde Ar-Ge merkezlerinin artmasının ülkemizde bulunan şirketlerin kurulu yapılaşmaya doğru gittiğini gösterdiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum