Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Altın Rezervinin Hesaplanma Yöntemi Değiştirildi

Dünya Altın Konseyi, Türkiye'nin altın rezervlerini hesaplamak için kullandığı yöntemi değiştirdi. Bu değişiklikle birlikte dünya ülkeleri sıralaması da değişti. İşte detaylar;
Türkiye’deki Altın Rezervinin Hesaplanma Yöntemi Değiştirildi

Dünya Altın Konseyi tarafından hesaplanan altın rezervi hesaplama yöntemi değiştirildi. Türkiye’nin altın rezervleri hesaplanmasında yapılan yöntem değişikliği sonucunda, Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) kapsamında tutulan 364 tonluk rezervin veriye dahil edilmemesine karar verildi. Bu hesap değişikliği sonucunda Türkiye’nin altın rezervi açısından dünya ülkeleri sıralamasındaki konumu 9 basamak birden geriledi.

Türkiye’nin Temmuz ayı itibariyle 238,3 ton resmi altın rezervi bulunuyor ve bu rakama ROM kapsamı dahil değil.

ROM Kapsamındaki Altınlar Sayılmadı

AA muhabirinin Dünya Altın Konseyi’nin Temmuz 2018 verilerine göre derlediği bilgilere göre; Türkiye’nin Temmuz ayı itibariyle 238,3 ton resmi altın rezervi bulunuyor. Bu rakam, Türkiye’nin toplam altın rezervlerinin yüzde 10,3’üne denk geliyor.

Aynı zamanda Türkiye 10. sıradayken, bu rezerv oranı ile dünya ülkeleri arasında 19. sırada yer almaya başladı.

Türkiye'nin Sıralaması Değişti

Bankaların ROM kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda altın olarak tuttuğu rezervleri kapsamıyor. Dünya Altın Konseyi, eskiden bu rezervi de toplam içerisine dahil ediyordu. Böylece Türkiye’nin resmi altın rezervleri 602,3 ton düzeyinde hesaplanıyordu. Bu hesaplama yönteminde ise dünya ülkeleri arasında 10. sırada yer alıyordu.

Dünya Altın Konseyi Piyasa İstihbarat Grubu’ndan Krishan Gopaul, hesaplama değişikliğini doğru bir kıyaslama olması için yaptıklarını dile getirdi.

Dünya Altın Konseyi Açıklaması

Gopaul, “Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’na (IMF) raporladığı veri, TCMB’nin sahip olduğunun haricinde, rezerv rakamlarının artmasına yol açan bankaların ROM kapsamında tuttuğu altınları da kapsıyor. Biz TCMB’nin sahip olduğu rezervleri daha doğru yansıtması ve diğer ülkelerin altın rezervleri ile daha doğru bir karşılaştırma yapılmasını sağlaması açısından ROM kapsamında tutulan altınları veriye dahil etmeme kararı aldık,” dedi.

TCMB yetkilileri ise IMF metodolojisinde belirtilen şekilde her ay bankanın internet sayfasında verilerin yayımlandığını belirtti.

TCMB Altın Rezervi Açıklaması

TCMB’den gelen açıklamada, uluslararası rezervler ve döviz likiditesi tablosunun, IMF metodolojisinde belirtilen tanım, kapsam ve sınıflandırmalara bağlı olarak hazırlandığı, her ay bankanın internet sayfasından yayımlandığı söylendi. Raporlarda ise Türkiye’nin döviz ve altın cinsinden brüt rezervleri, ROM kapsamında bankalarca TCMB’de tutulan döviz ve altınları da içeriyor. Ayrıca farklı analiz ve hesaplamaların, çalışmayı yapan kişi ve kurumu bağladığı ifade edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum