Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile Almanya Arasındaki Ticaret Hacmi 36 Milyar Dolara Ulaştı

Almanya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerden bahseden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 36 milyar dolara ulaştığını söyledi.
Türkiye ile Almanya Arasındaki Ticaret Hacmi 36 Milyar Dolara Ulaştı

Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Ankara Ofisi’nin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, odanın iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların gelişmesinde büyük öneme sahip olduğunu söyledi. 36 milyar dolara ulaşan ticaret hacmiyle, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı ve en büyük ihracat pazarı olduğunu belirtti.

Türkiye ve Almanya ilişkilerinin 2018 yılının son çeyreğinden itibaren daha da güçlendiğini vurgulayan Bakan Varank, Eylül ayında Berlin’de, ardından Ankara’da önemli görüşmelerin yapıldığını anlattı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de 7 binden fazla Alman şirketin bulunduğunu söyledi.

Söz konusu şirketlerin 14 milyar dolardan fazla yatırım hacmine sahip olduğunu, imalat, hizmet, enerji ve perakende olmak üzere 140 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti. Açılışı yapılan Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ankara Ofisi’nin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha üst seviyeye çıkaracağını dile getirdi.

Geçen yıl iş dünyasından temsilcilerinde bir araya geldiği görüşmeler düzenlendiğini ve bunlardan en heyecan verici olanın yapay zeka alanında atılacak adımlar olduğunu söyledi. Seçimlerden sonra Berlin’de Yapay Zeka Konferansı yapılmasının planlandığını, bu sayede yol haritasının belirleneceğini aktardı.

Türk – Alman Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ortaklığında teknopark kurulacak.

İki ülke arasında Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Konseyi kurulmasının çok doğru bir karar olacağını ifade eden Bakan Varank, kurulacak olan teknoparka Franhoufer Enstitüsü’nün de katılmasını istediklerini, bu sayede girişimci, araştırmacı ve sanayicilerin yaşadığı sorunlara çözüm getirmeyi amaçladıklarını anlattı.

Atılan her adımın ve alınan kararların şeffaflık ilkesi dahilinde yapıldığını, fikirden ticarileşmeye kadar ürünün tüm aşamasında destek sağlayarak, bürokratik işlemleri azalttıklarını dile getirdi. Yatırım ortamının geliştirilmesi amacıyla son dönemde birçok reformların hayata geçirildiğini, İş Yapma Kolaylığı listesinde 190 ülke arasında 43. sırada yer aldığımızı söyledi. Geçen yıl ülkemize 13 milyar dolardan fazla doğrudan yabancı sermaye yatırımı girdiğini sözlerine ekledi.

Yabancı yatırımcıların yurt içindeki tedarikçilerden ve KOBİ’lerden daha aktif şekilde faydalanmalarını istediklerini belirtti.

Yurt dışından gelen yatırımcılara ilettikleri bu talepler neticesinde küresel değer zincirleriyle daha sıkı bütünleşip, katma değeri yüksek üretimin artırılabileceği yorumunda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte mesleki teknik eğitimin niteliğini artırmak için “300 OSB’ye 300 Teknik Kolej” protokolünü imzaladıklarını, bu kapsamda Mesleki ve Teknik Eğitim veren Anadolu Liselerinin açılmasını ve eğitim niteliğini artırmayı hedeflediklerini belirtti. Aynı şekilde Bilişim Teknolojileri müfredatını; yapay zeka, blok zincir, bulut bilişim ve siber güvenlik gibi konularda genişlettiklerini söyledi.

Meslek Yüksek Okullarına devletin öğrenci başına eğitim desteği verdiğini dile getiren Bakan Mustafa Varank, 2018 yılında 8 milyon lira tutarında destek sağlandığını bildirdi. Dijitalleşme alanında farklı yeteneklerin kazandırılması amacıyla Bakanlık ve İŞKUR’un, “Dijital Ekonominin İhtiyaçlarını Karşılayacak Nitelikli İşgücünün Yetiştirilmesi için İşbirliği Protokolü” imzaladığını sözlerine ekledi. Bu alanda Almanya’daki uygulamaları ve tecrübeleri değerlendirerek, kendilerine referans aldıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum