Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Almanya’dan 5.6 Milyon Euroluk Silah ve Mühimmat Satın Aldı!

Türkiye ve Almanya arasındaki kriz ipleri koparma noktasına getirmiş olsa da 2017’nin ilk dört ayında Almanya, Türkiye’ye 5.6 milyon euroluk silah sattı!
Türkiye Almanya’dan 5.6 Milyon Euroluk Silah ve Mühimmat Satın Aldı!

Önce Büyükada’da tutuklanan 6 aktivist, sonrasında Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’den gelen sert açıklamalar, ardından Merkel ve Erdoğan arasındaki sürtüşme “Almanya ile Türkiye arasında neler oluyorsorularını akıllara getirmişti.

Yaklaşık olarak 3 milyon Türk vatandaşının yaşadığı Almanya ve Türkiye daima yakın ilişkiler kurmuş olsalar da son günlerde yaşanan kriz, adeta iki ülke arasındaki ipleri koparma noktasına getirdi. Fakat krize rağmen, Alman firmaları 2017 yılının ilk dört ayında Türkiye’ye tam 5 milyon 600 bin euro tutarında silah ve mühimmat satışı gerçekleştirdiler.

Satışlar Uzun Vadeli Anlaşmaların Ürünü Olabilir!

Satışlar Uzun Vadeli Anlaşmaların Ürünü Olabilir!Deutsche Welle haberine göre, iki taraf arasında gerçekleşen 5.6 milyon euroluk silah satışı, Alman Federal Meclisi’nde Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen’in vermiş olduğu soru önergesiyle gün yüzüne çıktı. Alman Ekonomi Bakanlığı’nın açıklamış olduğu veriler; bu ticaretin geçmişteki anlaşmalara dayandığını gösteriyor.

Uzmanlar ise genellikle silah anlaşmalarının uzun vadeli olduğunu, bu yüzden de krize rağmen bu ve benzeri ticaretlerin gerçekleşebileceğini belirtiyorlar. Ayrıca Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin de tamamıyla kesilmediğinin altını çiziyorlar.  

En Yüksek Satın Alım Geçen Yıla Ait!

En Yüksek Satın Alım Geçen Yıla Ait!Önerge sonrası açıklama yapan Bakanlık, Almanya’nın 2015 yılında Türkiye’ye 26 milyon 500 bin euro değerinde silah ve mühimmat satışı yaptığını, ayrıca en yüksek satışın ise 49 milyon euro ile 2016 yılında gerçekleştiğini belirtiyor. Aynı zamanda ülke dışına yapılan satışların da Almanya hükümeti tarafından onaylanması gerekiyor.

Türkiye için 22 Milyon Euroluk Silah Satışına İzin Verildi!

Türkiye için 22 Milyon Euroluk Silah Satışına İzin Verildi!Alman Ekonomi Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre 2017’nin ilk dört ayında Türkiye’ye toplamda 22 milyon euro değerinde silah ve mühimmat satışına izin verilmiş. Bakanlık verilerine göre bu rakamlar geçtiğimiz yıl için 83 milyon 900 bin euroyu buluyordu.

Bakanlık’tan yapılan açıklamaların ardından Sol Parti Milletvekili Dağdelen, Alman Yazı İşleri Ağı olarak bilinen RedaktionsNetzwerk’e konuyla ilgili demeç verdi. “Türkiye’yi, Suudi Arabistan ve Katar gibi radikal İslamcı terörü destekleyen ülkeleri silahlandırmakla” suçlayan Dağdelen, “Alman hükümetinin de silah sevkiyatına izin vererek bölgedeki çatışmaları alevlendirdiğini” belirtti.

Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanması ile başlayan gerilim ve Türkiye’de gerçekleşen darbe teşebbüsü ile Alman Ekonomi Bakanlığı daha önce de silah ve mühimmat satışının dikkatle incelendiğini dile getirmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum