Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’deki Kullanıcılar 13 Dakikada Bir Akıllı Telefonuna Bakıyor

Araştırma şirketi Deloitte tarafından yapılan son çalışma ülkemizdeki akıllı telefon bağımlılığını gözler önüne serdi.
Türkiye’deki Kullanıcılar 13 Dakikada Bir Akıllı Telefonuna Bakıyor

Bilindiği üzere son yıllarda akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez ürünlerinden biri haline geldi. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca kullanıcı elinden telefonunu düşürmüyor. Teknoloji şirketlerinin dikkat çekici modelleri piyasaya sürdüğü pazarda sosyal medyanın da hızla yaygınlaşması insanların ilgi alanlarının baştan aşağı değişmesine neden oldu. Mobil cihaz kullanımının yaygınlaşması ile beraber insanlar günlerinin büyük bölümünü telefon başında geçirmeye başladı.

Artan bu bağımlılık sonrası konuyla ilgili yapılan pek çok araştırma mevcut. Ortaya çıkan sonuçlar ise bu bağımlılığın her geçen gün daha tehlikeli seviyelere ulaştığını gösteriyor. Araştırma şirketi Deloitte’in yaptığı çalışma Türkiye’deki akıllı telefon kullanımındaki artışı tekrar gözler önüne serdi. Araştırma kullanıcıların büyük bölümünün 13 dakikada bir mutlaka akıllı telefonuna göz attığını gösteriyor. İşte araştırmadan çarpıcı detaylar…

Akıllı Telefon Bağımlılığı Artıyor

Akıllı Telefon Bağımlılığı Artıyor

Deloitte’in araştırması akıllı telefon kullanımına dair bağımlılığın hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor. Araştırmaya göre her 10 kişiden 8’i uyandıktan sonra 15 dakika içerisinde telefonunu kontrol ediyor. Yine uyku öncesi de 10 kullanıcıdan 7’si telefonunu kontrol etmeden yatmıyor. Akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümünün ise şarj bitmesi durumunda panik yaşadığı belirtilirken, kullanıcıların yüzde 22 oranında kritik seviyede bağımlılık yaşıyor.

Gün içerisinde Türkiye’deki mobil kullanıcılar ortalama 78 kez telefonuna bakıyor. İnsanların uyanık olduğu saatler hesaplandığında 13 dakikada bir kullanıcıların telefonuna baktığı sonucu ortaya çıkıyor. Güç içerisinde kullanıcılar 7 saat boyunca internete bağlı kalıyor ve bu bağlantının büyük bölümünü tahmin edileceği üzere sosyal medya uygulamaları oluşturuyor.

Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 72’si mobil cihazlar üzerinden bağlanırken yüzde 14 oranında dizüstü bilgisayar kullanıcısı mevcut olduğu belirtildi. Kullanıcıların yüzde 7’si ise masaüstü bilgisayar ile sosyal medya platformlarına bağlanıyor.

Tüm İşler Akıllı Telefonlar Üzerinden Yapılıyor

Tüm İşler Akıllı Telefonlar Üzerinden Yapılıyor

Bilindiği üzere insanlar günlük işlerinin büyük bölümünü akıllı telefonlar üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Deloitte’in araştırmasında bu durum rakamlar ile ortaya çıkıyor. Mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 67’si bankacılık işlemlerini, yüzde 51’i haber takibi, yüzde 60’ı arama motoru kullanımı ve yüzde 49’u oyun oynama aktivitesini gerçekleştiriyor. Son dönemde hızla yaygınlaşan E-ticaret sektörü de yine akıllı telefonlar sayesinde büyümeye devam ediyor.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 46’sı internet üzerinden satış yapan siteleri takip ederken, yüzde 38’lik kesim akıllı telefonlar üzerinden alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden yapılan alım satımda cep telefonu yüzde 38’lik oran ile zirvede bulunuyor.

Araştırma son olarak televizyon oranlarındaki düşüşü gözler önüne seriyor. Kullanıcılar dizi ve film izleme aktivitelerini ağırlıklı olarak internet üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Artan bu oranda Netflix benzeri dijital platformların yaygınlaşması, televizyonlardaki abartılı reklam süreleri ve sansür uygulamaları neden olarak gösterilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum