Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD/Kaslowski: Türkiye Acil Olarak Biriken Riskleri Azaltmalı

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların küçümsenmemesi gerektiğini fakat başta biriken risklerin azaltılması olmak üzere akılcı adımlarla üstesinden gelineceğini söyledi.
TÜSİAD/Kaslowski: Türkiye Acil Olarak Biriken Riskleri Azaltmalı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, katıldığı Ekonomik Araştırma Forumu’nda (EAF) düzenlenen Türkiye Ekonomisinde Finansal Riskler ve Fırsatlar başlıklı konferansta ekonomideki sıkıntılara değindi.

Türkiye’nin bugünkü sorunlarının küçümsenecek boyutlarda olmadığını ancak çözülebilir şeyler söyleyen Kaslowski, acilen biriken risklerin azaltılması gerektiğini dile getirdi.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, bankacılık sisteminin 2001 krizinden sonraki reformlarla gelişme gösterdiğini anlattı.

TÜSİAD Başkanı KaslowskiTürkiye’nin bankacılık sistemine birçok ülkenin gıpta ile baktığını söyleyen Kaslowski, hem teknolojik altyapı hem de güçlü sermaye yapısı bakımından oldukça iyi bir yerde olduğumuza değindi. 2001 küresel krizinden sonra gelişmekte olan ülkelere sermaye akışı olduğunu, Türkiye’nin bu sermayeyi bankacılık üzerinden ekonomiye kazandırdığını açıkladı.

Yüksek büyüme hızının da bu finansman desteği sayesinde gerçekleştiğinin altını çizdi. Ancak söz konusu hızlı sermaye girişinin, yatırımları ve büyümeyi olumlu etkilemesinin yanında; dış borcun artması, reel sektörün borç yükü, Türk lirasının değer kaybetmesi gibi finansal risklerin birikmesine neden olduğunu ekledi.

Son yıllarda yaşanan ekonomik ve siyasi şoklar karşısında dirençli bir ülke olduğumuzu kanıtladık.

Şoklara Karşı DirençliyizTürkiye’nin bu direncinde güçlü bankacılık ve sağduyulu insan kaynağının etkisi olduğunu belirten Kaslowski, bu nedenle en kötü belirsizlik ortamında dahi ayakta kalmayı başardığımızı anlattı. İçinde bulunduğumuz sorunların hiçbirisinin çözülemeyecek şeyler olmadığını ancak hep birlikte ortak akıl üzerinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

En acil ihtiyaç duyulan şeyin biriken risklerin azaltılması olduğunu dile getiren Kaslowski, bunun için bankacılık sektöründeki sorunlu kredilerin belirlenmesi, sınıflandırılması ve özel çözümler üretilmesi gerektiğini ifade etti. Kredilerin bankaların bilançolarını dışına çıkaracak mekanizmaların kullanılmasının, aynı zamanda ekonomiye taze kredi sağlanması açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Birçok ülke Türkiye gibi özel sektör borç sorunu yaşıyor.

Özel Sektör BorcuBizim bu sorunların üstesinden gelebilmemiz için önümüzde hiçbir engel olmadığını söyleyen TÜSİAD Başkanı, bunun için ilk olarak yaptığımız hataları kabul ederek, dersler çıkarmamız gerektiğini vurguladı. Bu bağlamda devletin atacağı somut adımları ve destekleri beklediklerini, finansal sistemde riskleri azalmak, yenilerinin gelmesini önlemek ve üst seviyede tedbir alınması gerektiğine dikkat çekti.

Dolarisazyona karşı enflasyonu en kısa zamanda düşürmemiz gerektiğini söyleyen Kaslowski, atılan adımların orta ve uzun vadede olumlu etkileri olacağını, rekabet gücünü ve reformları artıracak adımların ilk sıralarda gelmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum