Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Açık Bankacılıkta Önemli Adımlar Atıyor

Açık bankacılığın önemini anlatan Turkish Bank Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, KOBİ’lerin bu sayede finansmana daha ucuz ve hızlı bir şekilde ulaşacağını, Türkiye’nin bu alanda önemli adımlar attığını belirtti.
Türkiye Açık Bankacılıkta Önemli Adımlar Atıyor

Turkish Bank Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, katıldığı programda açık bankacılığın önemine değinerek, bu sayede KOBİ’lerin finansmana daha hızlı ve ucuz bir şekilde erişim sağlayacağını belirtti. Açık bankacılık konusunda İngiltere’yi de değerlendiren Börteçene, Türkiye’nin bu alanda diğer ülkelerden daha önde olduğunu ve birçok Türk bankasının önemli adımlar attığı söyledi.

Hakan Börteçene KOBİ’lerin finansmana ulaşmasında açık bankacılığın çok önemli olduğunu belirtti.

Hakan BörteçeneBir ekonominin sağlıklı oluşunun KOBİ’lerin varlığından ve sayısındaki fazlalıktan geçtiğini belirten Börteçene, açık bankacılık sayesinde rekabetçi, hızlı ve ucuz finansmana erişim sağlanabileceğini anlattı. İngiltere’de her iki KOBİ’den birinin finansmana ulaşamadığını, bunun sadece bizim için değil bütün dünya için önemli bir sorun olduğunu belirtti.

İngiltere’nin açık bankacılığa çok fazla önem verdiğini ve dünyanın geneline bakıldığında en hazır ülke konumunda olduğunu söyledi. Bu sistem sayesinde finansal demokratikleşmenin sağlanacağını vurguladı. Türkiye’nin bu bağlamda İngiltere’den örnek alması gereken noktalar olduğunu ve bilinçlendirmeye ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin söz konusu uygulamayı 6 ay ertelediğini söyleyen Börteçene, bunun nedenini henüz yeterince test edilmemiş olmasına bağladı.

İngiltere Açık Bankacılık“Bankaların hepsi hazır ama sistemlerimizi test edecek yeteri kadar üçüncü parti servis sağlayıcı bulamıyoruz. En büyük sıkıntımız bu. Biz hazırız, üçüncü parti servis sağlayıcıları bekliyoruz. Gelin bizi test edin diyoruz. Çok sayıda banka var. Onlar da hangi birine gideceğini şaşırdılar.” şeklinde konuştu.

Turkish Bank’ın paylaşım ofisi projesini başlattıklarını belirtti. Şubelerde gerekli hazırlıkların başlatıldığını söyleyen Börteçene, tarafların ürün geliştirme ve hizmet sağlama konusunda birbirine daha da yaklaşmasının salınacağını dile getirdi.

2020 yılına kadar Kıbrıs, İngiltere ve Türkiye’nin aralarında ihtiyaçlara çözüm olacak bir dönüşüm programı kurulacağını söyledi. Şu an Türkiye’de 2000 metre² olarak ayrılan ortak paylaşım ofisinin, Kıbrıs’ta 1500 metre², Londra’da ise 400 metre² olarak planlandığını açıkladı.

Türkiye açık bankacılık konusunda diğer birçok ülkeden daha iyi konumda.

Türkiye Açık BankacılıkFintechlere kapılarının ardında kadar açık olduğunu söyleyen Turkish Bank Group Yönetim Kurulu başkanı Hakan Börteçene, bu çağrıyı diğer bankalar adına da yaptığını ifade etti. “Buyursunlar gelsinler. Oturup, beraber neler yapabileceğimizi konuşalım. Çünkü bizim fintech’lersiz onların da bankalarsız olmayacağı açık ve seçik anlaşıldı.” ifadesini kullandı.

Geçen hafta Londra’da düzenlenen ve fintek alanında dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Sibos’ta 300 firmanın stant açtığını söyledi. Etkinliğe 200 banka ve 100 fintech şirketinin katıldığını, 8000 kişinin de ziyaretçi olarak bulunduğunu söyledi.

Etkinlik kapsamında Türk bankaları, Türkiye ilgi duyan uluslararası bankalar ve fintechleri davet ettiklerini açıkladı. Katılımın oldukça yoğun olduğunu söyleyen Börteçene, sonuç itibarıyla Türk finteklerin Londra’ya gelmek istediğini, İngiltere’deki birçok kuruluşun da Türk pazarına girmek istediğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum