Yatırım yapmaya başla!

Türkiye ile ABD Arasındaki Ticaret Hacmi Hedefi 100 Milyar Dolara Yükseltildi

ABD ile Türkiye arasında daha önce yapılan görüşmelerde 75 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi hedefi, 100 milyar dolara çıkarıldı.
Türkiye ile ABD Arasındaki Ticaret Hacmi Hedefi 100 Milyar Dolara Yükseltildi

Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump ile yapılan görüşmeler kapsamında, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 75 milyar dolar olmasına karar verilmişti.

Bu karar her iki taraftan da olumlu karşılanırken, hedefin gerçekleşmesi doğrultusunda adımlar atılmaya başlanmıştı. Ancak liderlerin son yaptığı görüşmede yeni kararlar alındığı ve artık önümüzde 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi yer aldığı bildirildi.

Ticaret hacmi hedefinin yükseltilmesiyle, Boston Consulting Group ile birlikte hazırlanan projenin revize edileceği belirtildi.

Boston Consulting Group Türkiye-ABD ticaret hedefi çalışmasının ikinci yönlendirme komite toplantısı bugün yapıldı. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda yapılan toplantıya; TÜSİAD, TOBB, ABFT, YASED, TİM, İHKİB temsilcileri ile Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay katıldı.

G-20 Liderler Zirvesi’nde yapılan Trump ve Erdoğan görüşmesinde, daha önce 75 milyar dolar olarak belirlenen ticaret hacmi hedefinin 100 milyar dolara çıkarılmasına karar verildiği bildirildi. Yapılan toplantıda, hedefe ulaşmak amacıyla gelecek dönemde hayata geçirilecek çalışmalar üzerinde duruldu ve bir yol haritası belirlendi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ticaret hacmini artırmanın yanında yabancı sermaye yatırımına da yoğunlaştıklarını söyledi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna TuragayTuragay bu sayede Türkiye’ye üretilen ürünlerin üçüncü ülkelere de ulaştırılabileceğini belirtti. TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise alınan karardan çok memnun olduklarını söyleyerek, belirlenen yol haritasının son halini Başkan Trump’ın Türkiye’yi ziyaret ettiği zaman, kendilerine verileceğini anlattı. Raporun daha kapsamlı halinin ise 25 Eylül tarihinde New York’ta yapılacak 10. Türkiye Yatırım Konferansı’nda sunulacağını anlattı.

Yapılacak çalışmalar kapsamında Türkiye’nin tanıtım ve PR faaliyetleri gibi alanlarında da bir plan çıkarılacak.

ABD-Türkiye TicaretToplantıda alınan kararlar hakkında değerlendirme yapan stratejistler, bu hedefin imkansız olmadığını ve sektörel bazda ilerleme açısından çok katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye’nin Amerika’ya ihracat yapabileceği ürünlerin en başında; tekstil, otomotiv, turizm, beyaz eşya, yapı malzemeler, sivil havacılık, mücevher ve mobilya ürünleri yer alıyor. ABD’den ithal edilecek ürünler arasında ise; kimyasallar, enerji ve medikal ekipmanlar başı çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum