Yatırım yapmaya başla!

Türkiye – ABD Ticaret Hacmi Tüm Gerginliklere Rağmen Artış Gösterdi

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler çeşitli nedenlerle, zaman zaman bozulabiliyor. Ancak diplomatik ilişkilerde yaşanan tüm gerginliklere rağmen, iki ülke arasındaki ticaret hacmi yara almadan büyümeye devam etti.
Türkiye – ABD Ticaret Hacmi Tüm Gerginliklere Rağmen Artış Gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkimiz deyim yerindeyse bir dargın bir barışık vaziyette ilerliyor. Özellikle ABD’li rahip Brunson’ın Türkiye’de tutuklu olması ve dava sürecinde yaşanan gelişmeler iki ülke arasında tansiyonun iyice yükselmesini sağlamıştı. Yaz aylarında yaşanan bu olay peşinden dolar kuru rekorları ile Türkiye ekonomisini bir hayli olumsuz etkilerken, rahibin serbest bırakılması ile sular durulmuştu.

Son günlerde ise Suriye’deki Kürt meselesi ABD ile diplomatik ilişkilerin yeniden gerilmesine sebep oldu. Yaşanan tüm bu gerilimlere rağmen ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti.

Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacmi geçen yılın ilk 10 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,4 artış gösterdi.

Söz konusu dönemde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 19 milyar dolar oldu. Bu ayın 20’sinde Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturmasının ikinci yılı dolmuş olacak. Geçen bu süre zarfında oldukça hareketli olaylara hep birlikte tanık olduk. Ancak son iki yılda zaman zaman gerginliklerle karşılaşan ticari ilişkiler, tüm olumsuzluklara rağmen büyüme gösterdi.

Suriye’deki Kürt meselesi de son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmeleri neticesinde çözüldü. Ek olarak ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi konusunda da anlaşmaya varıldı.

TÜİK verilerine göre ABD’ye yapılan ihracat geçen yılın ilk 11 ayında 7,6 milyar dolara geriledi.

Bu miktar 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %4,3’lük bir düşüş neticesinde gerçekleşti. ABD’den yapılan ithalat ise söz konusu dönemde %5,7’lik artışla 11,4 milyar dolara yükseldi. ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, Türkiye ile olan ticaretin ikili ilişkilerde dengeleyici bir güç olmaya devam ettiğini dile getirdi.  Her ülkedeki şirketlerin küresel erişim ve rekabetçiliği artırmak için dijital dönüşüm teknolojilerini güçlendirecek yatırım projelerine ilgisinin devam ettiğini söyleyen Miel, artan gümrük vergileri ve diplomatik gerginliklere rağmen ticaret hacminin 2018 yılında 20 milyar dolara yakın olduğunu belirtti.

Miel, Erdoğan ve Trump’ın görüşmelerine değinerek, liderlerin ekonomik ilişkilerin savunma ve enerji ihtiyaçlarıyla nasıl kesiştiğine odaklandığını dile getirdi. Öte yandan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, 19 trilyon dolarlık ABD ekonomisi göz önüne alındığında bu miktarın yetersiz olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Odası ABD-Türkiye İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, savunma sanayindeki gelişmelerin ticarete etkilerinden bahsetti.

Miel, ortak üretim ve teknoloji transferi Türkiye’nin savunma ve sivil havacılık endüstrilerini dönüştürürken ABD’nin tedarik zinciri ve ileri teknoloji Ar-Ge’nin güçlendirdiğini anlattı. Türkiye’nin 1,5 trilyon dolarlık F-35 programının bir tedarikçisi ve NATO nihai kullanıcısı olduğunu belirten Miel, Rusya’nın S-400’ünü alma planının F-35 programındaki devam eden katılımı zorlaştırdığını ifade etti.

Türkiye’nin Ortadoğu ve Kafkaslardan Avrupa’ya uzanan enerji geçiş merkezi olduğunu sözlerine ekledi. ABD yetkililerin Şubat ayında Ankara’ya gelerek tarım, sağlık, finans, dijital ekonomi ve kadınların işgücüne katılımı konusunda iş birliği görüşmeleri yapacaklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum