Yatırım yapmaya başla!

Türkiye-ABD Arasında 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi Desteklendi

Türkiye ile ABD arasında ticaret hacminin artırılması ve hedefin 75 milyar dolar olarak belirlenmesi, iş insanları tarafından memnuniyetle karşılandı. İşte detaylar;
Türkiye-ABD Arasında 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi Desteklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından iki ülke arasında 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi belirlenmişti. Bu hedef, Türk ve Amerikan iş insanları tarafından memnuniyetle karşılandı. 37. düzenlenen ATC-TAİK Ortak Yıllık Konferansı öncesinde 52 kişilik Amerikan iş insanı heyeti ve Ankara temasları kapsamında açıklamalar yapıldı.

DEİK Başkanı Nail Olpak, TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçınkaya ve ATC Başkanı General James Logan Jones açıklamalar yaptı.

DEİK, TAİK ve ATC Başkanları AçıklamalarıBu 3 isim, 14-16 Nisan 2019 tarihinde Washington’da gerçekleştirilecek olan ATC-TAİK Ortak Yıllık Konferansı öncesinde temasa geçti. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi’nin (TAİK) karşı kanat kuruluşu Amerikan-Türk Konseyi (ATC) Başkanı General James Logan Jones başkanlığında, 4-8 Şubat tarihlerinde Ankara, İstanbul ve Eskişehir’i kapsayacak şekilde 2 farklı heyet ziyareti gerçekleştirdi.

Heyet, Ankara’da resmi temaslarda bulunarak, iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu. Gündemi yoğun olan bu temaslar sırasında, ekonomik ilişkilerimize koyulan 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine değinildi. Aynı zamanda Trump’ın Suriye’den çekilme kararı ve iki ülkeyi ilgilendiren birçok konuda görüşme yapıldı.

ATC Başkanı Jones ile TAİK Başkanı Yalçınkaya, ticaret hacmi hedefini görev olarak aldıklarını ve hemen çalışmaya başlayacaklarını söyledi.

Ticaret Hacmi Hedefi Görev EdinildiBu hedefe ulaşmak konusunda önemli yer tutan olası bir ticaret anlaşması için altyapı çalışmalarının ve iki ülke arasındaki diyaloğun hızlıca başlaması gerektiğine dikkat çekildi. DEİK Başkanı Nail Olpak ise koyulan hedef doğrultusunda ticaret anlaşmasına ek olarak hem Türk hem Amerikan iş dünyasının daha da fazla çalışarak, ikili ekonomik ilişkileri istenen seviyelere yükseltecek projeler üretilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Olpak, ATC ve TAİK iş birliklerinin daha proje odaklı bir noktaya taşıyarak, arka kapı diplomasisiyle sorunları çözeceğine inandığını söyledi. ATC liderliğinde gerçekleştirilen söz konusu heyet ziyaretinde Jones, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Amerikan Türk Konseyi Başkan Yardımcısı Tamer Saka ve Amerikan Ticaret Odası, Türkiye ve Orta Doğu’dan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Khush Chosky de hazır bulundu. Heyette Amazon, Apple, Cargill, Citibank, Dow, Facebook, GE, Microsoft, IBM gibi dev şirketler de yer aldı.

TAİK Başkanı Yalçındağ ise yoğun bir hafta geçirildiğini ve yıllık konferans öncesinde çok yararlı temaslar gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

İki Ülke Arasında Önemli Temaslarda BulunulduYalçındağ, TAİK karşı kanat kuruluşu olan ATC’nin güçlü bir kadroyla Türkiye’yi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti aktardı. Heyet, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ve Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyet üyelerini 7 Şubat’ta külliyesinde kabul etti. ATC Başkanı Jones, görüşmede TAİK ile ATC ortaklığını farklı bir seviyeye taşımak istediğini belirtti. İki kurumun Türk-Amerikan ekonomik ilişkileri konusunda iki devlet başkanına öneriler geliştiren bir platform olarak hareket etme arzusunda olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum