Yatırım yapmaya başla!

ABD ile 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi için Harekete Geçildi

Türkiye ile ABD arasındaki dış ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılması amacıyla çalışmalar başladı. Bu kapsamda Nisan ayında ABD’de her iki ülke yetkililerinin ve iş insanlarının katılacağı bir konferans yapılacak.
ABD ile 75 Milyar Dolarlık Ticaret Hacmi Hedefi için Harekete Geçildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir konuşmada ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılacağını söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump ile ortaklaşa alınan bu karar iki ülkenin iş dünyası tarafından olumlu karşılandı ve desteklendi. Söz konusu kararın hayata geçirilmesi amacıyla ilk adımlar atılmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi bakanlıkları Ankara’da ticaret hacmi konusunu görüşmek üzere bir araya geldi.

Heyet Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından kabul edildi. Emine Erdoğan çevre ve atıklara yönelik bir konuşma yaptı. Bu açıklamaları ABD’li heyeti etkileyince Nisan ayında ABD’de yapılacak olan konferansa davet edildi.

Ticaret hacmini artırmak üzere DEİK bünyesinde Türk Amerikan İş Konseyi’nin öncülüğünde çalışma grubu oluşturuldu. Çalışmanın esas amacı ise halen 20 milyar dolar olan dış ticaret hacmini 75 milyar dolara çıkarmak.

Söz konusu çalışma kapsamında oluşturulacak ve en fazla 10 sayfa olacak önerileri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump’a sunulacak.

Alınan öneriler incelendikten sonra uygun model bulunması halinde iki ülke arasında dış ticaret hacmini artırmak amacıyla kullanılacak. Trump’ın iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeye çok istekli olduğu belirtilirken, ticareti üç katına çıkartacak modelin bulunmasının çok önemli olduğu vurgulanıyor. Bu kapsamda Türk yetkililerinin aklına ilk gelen seçenek serbest ticaret anlaşması yapmak. Fakat bunun ABD tarafına kabul ettirilmesinin zor olduğu, bu nedenle başka alternatiflerin de bulunması gerektiği ifade ediliyor.

Türkiye – ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ Nisan ayında yapılacak olan ABD ziyaretinden bahsetti.

Çalışmaların özel sektör tarafını yürüten Mehmet Ali Yalçındağ 14-16 Nisan tarihleri arasında ABD’de yapılacak konferans öncesinde çalışmalarda yol alınmasını ve somut öneriler elde edilmesini hedeflediklerini söyledi. Nisan ayında yapılacak olan toplantıda ticarette yeni bir sayfa açıldığının vurgulanması için her ülke tarafından da yoğun bir katılım olması gerektiğini dile getirdi.

TAİK olarak çalışmaları hızlı bir şekilde başlattıklarını, çizdikleri yol haritasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Başkan Trump’a sunacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yanında yaklaşık 300 iş insanının daha Nisan ayında ABD’de yapılacak olan konferansa davet edildiğinin belirtti. Türkiye temsilcileri arasında Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bulunacağı bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum