Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 2018’de, 525 Bin Metrekareyle En Fazla AVM Arzının Gerçekleştiği Ülke Oldu

Geçtiğimiz yıl Türkiye en fazla alışveriş merkezi açılan ülke olurken, Avrupa ülkeleri arasında arz açısından 525 bin metrekareyle başı çekti.
Türkiye 2018’de, 525 Bin Metrekareyle En Fazla AVM Arzının Gerçekleştiği Ülke Oldu

Avrupa Alışveriş Merkezleri Geliştirme Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl Avrupa ülkeleri arasında alışveriş merkezi arzı bakımından Türkiye ilk sırada yer aldı. Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan rapora göre; 2018 yılında Avrupa’daki alışveriş merkezi pazarı 168,1 milyon metrekareye yükseldi. Avrupa’nın tamamında 2,6 milyon metrekarelik bir artış olurken, en yüksek AVM arzının gerçekleştiği ülke 525 bin metrekareyle Türkiye oldu.

2018 yılında, perakende pazarına giren yeni AVM arzında son 24 yılın en düşük seviyesi görüldü.

Avrupa AVM Arzı2017 yılına kıyasla %28 azalarak 2,6 milyon metrekarelik artış gösteren AVM arzının, 1990’lı yıllarda Orta ve Doğu Avrupa’da ilk işletmelerin açıldığı tarihlerdeki seviyelere gerilediği bildirildi. Orta ve Doğu Avrupa’da yeni AVM’lerin açılış faaliyetlerinde %31 gibi sert bir düşüş gözlenirken, Fransa %28’lik gerileme ilk sırada yer almasına rağmen yeni AVM açılış bakımından da zirvede yer aldı.

Türkiye’deki gelişmelere baktığımızda; inşaatı tamamlanan yerlerde 2017 yılında 1 milyon metrekare, 2018’de yarım milyon metrekarelik düşüş oldu. Öte yandan Türkiye, Polonya ve Rusya en aktif ülkeler arasında yer alırken, Avrupa pazarının tamamının yaklaşık yarısını oluşturdu.

Türkiye en yüksek AVM arzı bakımından, 525 bin metrekareyle Avrupa ülkeleri arasında başı çekiyor.

Türkiye AVMOnun hemen ardında; 436 bin metrekareyle Rusya, 298 bin metrekareyle Polonya, 237 bin metrekareyle Fransa, 164 bin metrekareyle Finlandiya, 147 bin metrekareyle Birleşik Krallık, 141 bin metrekareyle Almanya, 104 bin metrekareyle İspanya, 99 bin metrekareyle Hollanda, 95 bin metrekareyle İtalya yer alıyor.

Avrupa’nın batı kısmında 1 Ocak itibarıyla toplam alışveriş merkezi arzı 109,7 milyon metrekare olarak gerçekleşti. 2019 ve 2020 yıllarında bu bölgedeki yarım inşaatların tamamlanmasının ardından 2,1 milyon metrekarelik yeni AVM alanının pazara girmesi bekleniyor. Orta ve Doğu Avrupa’daki toplam alışveriş merkezi arzı ise söz konusu dönem itibarıyla 58,4 milyon metrekare olarak açıklandı.

Türkiye 2019 – 2020 yıllarında yeni açılacak AVM’ler açısından da Avrupa lideri olacak.

AVM İnşaatlarıBu dönemde yeni 603 bin metrekarelik AVM arzının gerçekleşmesi öngörülüyor. Türkiye bu alanda da diğer Avrupa ülkeleri arasında en üst sırada yer alırken onu sırasıyla; 549 bin metrekareyle Rusya, 368 bin metrekareyle Fransa, 303 bin metrekareyle Polonya, 290 bin metrekareyle İspanya, 187 bin metrekareyle Fnlandiya takip ediyor.

Bu yıl ve gelecek yıl ülkemizde en çok AVM açılması planlanan şehir ise Kayseri. 2020 yılında açılması planlanan KUMSmall Factory’nin 180 bin metrekarelik alanı kapsaması tahmin ediliyor.

İnşaat halinde AVM büyüklüğü açısından ilk sırada yer alan şehirler; İstanbul, Moskova, Ankara, Varşova ve Bratislava olarak sıralanırken, artan rekabet ve güncelliğini yitiren alışveriş merkezi pazarının yeni inşaat eğilimleri gösteren ülkeleri farklı yöntemler aramaya mecbur bırakıyor. Özellikle indirimli satış mağazalarında ve yeme-içme-dinlenme alanlarında artış olan projeler hayata geçirilmeye başlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum