Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 5 Yıl İçinde Yarım Milyon Macar Turist Ağırlayacak

Antalya’da gerçekleştirilen Macaristan ve Türkiye arasındaki 8. Turizm Karma Komisyon Toplantısı'nda, Türkiye’ye 5 yıl içinde yarım milyon Macar turist ağırlama hedefi konuldu. Detaylar aşağıda;
Türkiye 5 Yıl İçinde Yarım Milyon Macar Turist Ağırlayacak

Son dönemlerde Macaristan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesi turizm sektörüne de olumlu olarak yansıyor. Turizm cenneti Antalya’da düzenlenen Macaristan-Türkiye arasındaki 8. Turizm Karma Komisyon Toplantısı ile Macaristan Seyahat Acenteleri Birliği’nin 45. Toplantısı, iki ülkenin turizm sektöründeki temsilcilerini buluşturdu.

Yapılan toplantılarda iki ülkenin turizm potansiyelleri değerlendirildi. Ardından, mevcut rakamların yetersiz olduğu ve ülkeler arasındaki ziyaretçi sayısının artırılması gerektiği yönünde bir bildiri yayımlandı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Macaristan’ın Türkiye için önemli kaynak pazarlardan biri olduğunu belirtti.

Ayık, Türkiye ile Macaristan arasındaki tarihi ve kültürel ilişkinin oldukça kuvvetli olduğuna değindi.

Türkiye ve Macaristan Arasındaki Tarihi Kültürel İlişki Oldukça KuvvetliSöz konusu iki ülkenin insanlarının da birbirine hiçbir şekilde önyargısı olmadığını ekleyen Ayık, Macaristan’ın 10 milyonluk nüfusa sahip olduğunu hatırlattı. “Orta Avrupa’nın merkezinde olan bir ülke. Turizm konusunda son derece gelişmiş ülkelerden bir tanesi. Özellikle kaplıca ve terapi üzerine son derece önemli ülkelerden birisi. Dolayısıyla karşılıklı olarak önemli iş birlikleri içerisinde olabileceğimiz bir ülke.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Macaristan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında en yüksek yaklaşık 170 bin rakamının görüldüğü Ayık tarafından açıklandı. Bunlarla birlikte Macaristan’ı gelişmeye açık bir pazar olarak gördüklerini kaydetti. “Hedefimiz rakamı 2-3 yıl içinde 200-250 binlere, 5 yıl içinde de yarım milyona taşımak. Uçuş mesafesi olarak son derece yakın noktada.” İfadelerini kullandı.

Yapılan açıklamalarda Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya gibi ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısının da önemli ölçüde arttığı bildirildi.

Türkiye'ye Gelen Turist Sayısı Önemli Ölçüde ArttıTÜROFED Başkanı Ayık, Macaristan ile gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ve karşılıklı organizasyonların sonunda hedeflenen rakama ulaşılabileceğini aktardı. Ayrıca, Türkiye’nin genel yapısı itibarıyla hemen her bölgede her bütçeye uygun konuk ağırlayabilecek bir konumda olduğunu vurguladı. Macaristanlı yüksek gelire sahip turistler de ağırlanabilecekler arasında bulunuyor.

Türkiye’nin 2023 turizm stratejisinde pazar çeşitliliğinin ana konular arasında yer aldığı bilgisi ise Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı tarafından paylaşıldı. Yağcı, pazar çeşitliliğinin oluşturulması konusunda Macaristan’a oldukça önem verildiğini bildirdi.

Yağcı: “Türkiye’ye 150’den fazla ülkeden turist geliyor. Tüm pazarlarda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yoğunlaştığımız pazarlar arasında Macaristan da yer alıyor.”

AKTOB Başkanı Erkan YağcıDiğer bir yandan, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi M. Nezih Hacıalioğlu tarafından da Macaristan’ın Orta Avrupa’nın en büyük pazarlarından biri olduğu vurgulandı. Hacıalioğlu, Türkiye’ye Macaristan’dan gelen turist sayısının beklentileri karşılamadığını ifade etti. Bu pazardan beklenen turist sayısının 200-250 bin civarında olduğunu ekledi.

Hacıalioğlu bunlara ek olarak, Antalya’da düznelenen toplantının verimli geçtiğini söyledi. Gelecek dönemlerde Macar turist sayısında büyük oranda bir artış beklendiğini dile getirdi.
Ayrıca tarifeli uçak seferlerinin sadece İstanbul ve Budapeşte arasında yapıldığını aktaran Hacıalioğlu, seferlerin farklı şehirlere de gerçekleştirilmesi halinde turist sayısının artacağı görüşünde bulundu.

Bunlara ek olarak, dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye gelen turistlere yönelik tanıtım ve ağırlama faaliyetleri Mayıs ayında rekor seviyelere tırmanmıştı. TÜROB ile THY iş birliği kapsamında olmak üzere, İstanbul’da Mayıs ayının ilk 2 haftasında toplam 32 destinasyondan 500’ü aşkın tur operatörü ve seyahat acentesi üst düzey yöneticisi,  TÜROB üyesi olan otellerin ev sahipliği yaptığı otellerde ağırlanmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum