Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 5 Aylık İhracatının 3’te 2’sini Deniz Araçlarıyla Gerçekleştirdi

Türkiye, yılın ilk 5 ayında 72,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmekle birlikte bu ihracatın yaklaşık 3’te 2’sinin deniz yoluyla yapıldığı öğrenildi. Deniz araçlarıyla yapılan ihracat ise 45,8 milyar dolar tutarında. İşte detaylar;
Türkiye 5 Aylık İhracatının 3’te 2’sini Deniz Araçlarıyla Gerçekleştirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ulaşılan verilere göre, Türkiye’nin ihracatı 2019’un Ocak-Mayıs döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %5 artış kaydetti ve 72,7 milyar dolara çıktı. Söz konusu bu ihracatın yaklaşık 3’te 2’si deniz yoluyla gerçekleştirildi. Ayrıca bu dönemde deniz araçlarıyla yapılan ihracat tutarının 45,8 milyar dolar olarak kayıtlara geçtiği biliniyor. İthalat ise 46,5 milyar dolar tutarında.

TÜİK verilerinden alınan bilgiye göre, Türkiye’nin yılın ilk 5 ayındaki ihracatı kaydettiği %5’lik artışla birlikte 72 milyar 666 milyon 42 bin dolara yükseldi. Bu ihracatın büyük çoğunluğu deniz araçları aracılığıyla gerçekleştirilirken, deniz yolu ihracatının toplam ihracattaki payı ise %63 olarak kaydedildi.

Gerçekleştirilen dış ticarette deniz yolundan sonra en çok kara yolu tercih edilirken, bahsedilen dönemde ihracatın %28’i kara, %8’i hava ve %0,6’sı demir yoluyla yapıldı.

Deniz Yolundan Sonra En Çok Kara Yolu Tercih Edildi2019 yılının Ocak-Mayıs döneminde ihracatta deniz yolu kullanımının geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında %5 artış gösterip ardından 43,7 milyar dolardan 45,8 milyar dolara çıktığı kayıtlara geçti.

Bununla birlikte kara yoluyla gerçekleştirilen ihracat tutarının ise %3 artış ile 20,2 milyar dolara yükseldiği biliniyor. Hava yolu ihracat ise %8,5 oranındaki artışla 5,6 milyar dolara ulaştı. Demir yolu ihracatına bakıldığında da aynı dönemde %60’lık artış ile 403 milyon dolara yaklaştığı görülüyor.

İthalatta ise deniz yolunun toplamdaki payının yaklaşık %55,2 olduğu görülürken, bu payın kara yolunda %16,2, hava yolunda %13 ve demir yolunda %0,7 olduğu ortaya çıktı.

İthalatta ise Deniz Yolunun Payı %55,2 Veri sonuçları kısaca özetlenecek olursa; Türkiye’nin yılın 5 aylık döneminde gerçekleştirdiği 84,3 milyar dolarlık ithalatın 46,5 milyar dolarlık kısmı deniz yoluyla, 13,7 milyar dolarlık kısmının kara yoluyla, 10,9 milyar dolarlık kısmının da hava yoluyla yapıldığı da kaydedilenler arasında bulunuyor. Ayrıca demir yoluyla gerçekleştirilen ithalat tutarının 596,5 milyon dolar tutarında olduğu görülürken, diğer ulaşım şekilleriyle yapılan ithalat değerinin ise 12,6 milyar dolara yaklaştığı ortaya çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum