Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 5 Ayda 41 Ülkeye 10.4 Milyonluk Bal İhraç Etti

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye’den yılın ilk 5 aylık döneminde 41 farklı ülkeye bal ihraç edildi. Bu ihracattan elde edilen gelir ise 10 milyon 456 bin 342 dolar tutarında. İşte detaylar;
Türkiye 5 Ayda 41 Ülkeye 10.4 Milyonluk Bal İhraç Etti

Yılın Ocak-Mayıs’ı kapsayan 5 aylık döneminde, Türkiye’den Almanya, ABD ve Suudi Arabistan başta olmak üzere 41 farklı ülkeye bal ihracatı gerçekleştirildi. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden alınan bilgiler neticesinde, söz konusu dönemde ihraç edilen 2445 ton baldan, 10 milyon 456 bin 342 dolarlık gelir sağlandı.

Ülkemizden yapılan bal ihracatında 2 milyon 918 bin 198 dolarlık pay ile Almanya ilk sırada yer alırken, 2 milyon 20 bin 583 dolarla ABD ikinci sırada ve 1 milyon 597 bin 189 dolarla Suudi Arabistan üçüncü sırada bulunuyor.

Ülkemizden Yapılan Bal İhracatında Almanya İlk Sırada Yer AlıyorSöz konusu bu dönemde, Türkiye’den geçtiğimiz yılın aynı döneminde ihracat gerçekleştirilmeyen Çin, Libya, Bulgaristan, İsveç, Bosna Hersek, Malezya, Yunanistan, Somali, Moğolistan, Afganistan ve Fas’a da bal satışı yapıldı. Ayrıca Doğu Karadeniz’den de yılın ilk 5 aylık döneminde Suudi Arabistan’a 28 bin 782 dolarlık bal ihraç edildi.

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin zengin bitki ve flora çeşitliliğine sahip bir ülke olduğunu aktardı. Kalyoncu, bu durumun yurt dışı piyasalar tarafından öğrenilmesinin son yıllarda bal ihracatını artırdığına vurgu yaptı. Ayrıca bal ihracatından 5 ayda 10 milyon 456 bin 342 dolarlık gelir sağlandığını ekledi.

Kalyoncu, Türk balının artık markalı bir ürün olarak ihraç edildiğinin altını çizdi.

Türk Balı Artık Markalı Bir Ürün Olarak İhraç EdiliyorArdından, “Bitki çeşitliliğine göre bölgelerin bitki özellikleri ve bu bitkilerden üretilen balın sahip olduğu enzim ve faydalı besin kaynakları tanıtılıp ön plana çıkarılarak bal ihracatı daha da artırılabilir. Ayrıca yörelere ve bitkilere göre coğrafi işaretler tescil ettirilip markalı ürünlerin daha ön plana çıkarılmasıyla bal ihracatının daha da gelişeceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bunlara ek olarak bal ihracatının ülke çeşitliliğinin de artış gösterdiğini bildiren Kalyoncu, Türk balının yurt dışı piyasalarda gittikçe daha fazla ilgi görmeye başladığını açıkladı. “Bu nedenle de Türkiye’den ve bölgeden ihraç edilen balın, yıl sonuna kadar çok daha fazla ülkede ağızları tatlandıracağına inanıyoruz.” dedi.

Açıklamalarında sona yaklaşan Kalyoncu, yaşanan bu artışın en önemli nedeni olarak marka ve kaliteli ürünü gösterdi. Bu kapsamda etkin kontrolle marka ve kaliteden ödün verilmemesi gerektiğini belirtirken, bununla birlikte arıcılık yan ürünlerine de yatırım yapılması gerektiğini vurguladı. Balla birlikte arıcılık ürünleri üretim ve ihracatının da önemli olduğunu dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum