Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Onaylanan 30 Uluslararası Anlaşma ile Yeni Rekorlar Peşinde

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanan 30 uluslararası anlaşma ile yeni rekorlar için altyapıların hazırlandığı bilgisi alındı.
Türkiye Onaylanan 30 Uluslararası Anlaşma ile Yeni Rekorlar Peşinde

Türkiye 2018 yılında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanan 30 uluslararası anlaşma ile yeni rekorlar için altyapının hazırlandığı konuşulmaya başlandı. Üç kıtadan ülkelerle imzalanan anlaşmaların onaylanması ile ticaretten savunmaya, teknolojiden ulaştırmaya kadar birçok alanda ekonomik iş birliklerinin önü açılmış oldu.

TBMM’de 2018 yılında 19 ülke ve 2 uluslararası örgütle imzalanmış anlaşmaların onaylanmasına ilişkin 30 tasarı kanunlaştırıldı.

TBMM 30 Tasarı KanunlaştırdıDerlenen bilgilere göre; çoğunluğu Afrika olmak üzere Avrupa ve Asya’dan ülkelerle yapılan anlaşmaların büyük bir kısmını ticaretten savunmaya, teknolojiden ulaştırmaya kadar farklı sektörlerde ekonomik iş birlikleri oluşturdu.

Onaylanan bu anlaşmaların; ticaretin artırılması, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, ithalat ve ihracatı hızlandırmaya yönelik önlemlerin alınması, çifte vergilendirmeyi önleme, vergi kaçakçılığını engelleme, savunma sanayisi ve bilimsel iş birliğini geliştirme, teknoloji bankası kurulması, yolcu ve eşyanın kara yoluyla uluslararası taşınması, deniz ve hava ulaştırma ile gümrük konularında karşılıklı yardımlaşma gibi konularda olduğu biliniyor.

Çıkarılan kanunların bazılarının ise ülkelerle askeri, güvenlik, göç, eğitim, kültür, stratejik ortaklık ve dostluk alanlarındaki anlaşmalar olduğu biliniyor.

Eğitim, Savunma, Göç, Kültür Anlaşmaları YapıldıBazı anlaşmaların ise Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Göç Örgütü gibi teşkilatlar ile mutabakat olduğu bilgisi alınıyor. Yasalardan iki tanesi sayesinde Çin ile imzalanan anlaşmalar onaylanmış oldu. Yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasını kapsayan bu anlaşmalarla, Türkiye ile Çin arasında 26 milyar doları bulan ticaret hacmi sağlandı. Bu rakamın 50 milyar doları geçmesini sağlayacak sürecin de önü açıldı.

Ticari ilişkilerin yanında diğer alanlarda da görüşme yapan iki ülke, karşılıklı kültür merkezlerinin kurulması dahil olmak üzere çeşitli konularda iş birliğini artırmayı hedefliyor.

Katar ile ekonomiden diplomasiye, eğitimden sağlığa kadar her alanda ilişkiler sürerken, 2018’de 3 yeni anlaşma ile iş birliği pekiştirildi.

Katar ile 3 Yeni AnlaşmaKatar ile gelir üzerinden alınan vergilerde ise çifte vergilendirmeyi önleyen ve vergi kaçakçılığına engel olma konusunda anlaşmalar imzalandı. Aynı zamanda deniz taşımacılığı ve eğitim alaında iş birliği anlaşması da imzalayan Türkiye, 1,7 milyar doları bulan ticaret hacminin atılacak yeni adım ve kurulacak bağlarla artırılmasını amaçlıyor.

Bosna-Hersek ise yeni anlaşmaların devreye girdiği ülkelerden birisi olarak, bilim ve teknoloji alanında iş birliklerini içeriyor.

Bosna Hersek ile Bilim ve Teknoloji AnlaşmalarıBosna-Hersek Bakanlar Konseyi ile 2018 yılında bilim ve teknolojide iş birliği, yolcu ve eşyanın kara yoluyla uluslararası taşınmasına ilişkin anlaşmalar imzalandı. 800 milyon dolara dayanan ticaret hacminin kısa sürede 1 milyar dolara çıkması hedefleniyor.

Balkan ülkeleri ile güçlü ilişkilere, yüksek ticaret hacmini de eklemeyi hedefleyen Türkiye, 2018 yılında Karadağ ile imzalanan gümrük konularında karşılıklı yardım anlaşması ile ticarette yeni kapılar aralanmasının önünü açtı.

Türkiye uzak bölge ülkeleriyle de iş birliği anlaşmaları imzalayarak, yeni pazarlarla ilişkilerini güçlendirme adımı atıyor.

Uzak Bölge Ülkeleri ile Savunma Anlaşmaları YapıldıUzak bölge ülkeleri ile savunma sanayisi iş birlikleri öne çıkarken Türkiye, 15 yıl önce savunma sanayisinde yüzde 20’lerde olan yerlilik oranını, yüzde 65’in üzerine çıkardı. Geliştirdiği savunma sanayisi ürünlerini yurt dışına da satmaya başlayan Türkiye, bu konuda imzaladığı anlaşmalarla ticaret ağını genişletti.

Geliştirdiği savunma sanayisi ürünlerini yurt dışına da satmaya başlayan Türkiye, imzaladığı anlaşmalarla ticaret ağını genişletti. Nijer, Cibuti ve Ruanda ile imzalanan iş birliği anlaşmaları Meclis’ten onay aldı. Bangladeş ile imzalanan “Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması” ile 1,1 milyar dolar düzeyindeki ticaret hacminin, 2020 sonuna kadar 2 milyar dolara ulaşması hedefi bulunuyor.

Namibya ile ilişkilere yeni bir boyut kazandırmak için ticaret ve ekonomik iş birliği anlaşması ise yeni pazar arayışında önemli bir adım oldu.

Namibya ile Yeni Pazar ArayışıÜlkelerle yapılan anlaşmaların yanında uluslararası teşkilatlarla varılan mutabakatlar da Meclis gündemine girdi. 2018 yılında onaylanan anlaşmalar arasında BM ile yapılan iş birliği yer aldı. Türkiye ve BM arasında sayısı 47’yi bulan “En Az Gelişmiş Ülkeler için Teknoloji Bankası Kurulması”na yönelik anlaşma ile söz konusu ülkelerin bilim, teknoloji ve inovasyon alanlarındaki kapasitelerini güçlendirme yönündeki küresel çabaların geliştirilmesi hedeflendi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Marmara Teknokent tesislerinde uluslararası platformlarda faaliyet göstermeyi ve yabancı ortaklıklar kurarak Ar-Ge çalışmalarını uluslararası pazarlara taşımayı hedefleyen girişimcilere katkı sağlanması planları bulunuyor. Aynı zamanda BM ile afet ve acil durum halinde yardım sevkiyatının ve yardım personeline ait eşyanın ithalat ve ihracatını hızlandırma yönelik önlemlerin alınmasına ilişkin anlaşma da var. Ek olarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ile ev sahibi ülke anlaşmasına da imza atılarak iş birliği güçlendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum