Paylaşım

Türkiye’nin 3. Çeyrek Büyüme Performansı Şaşırttı


 

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık bazda %4 büyümeyle tahminleri yanılttı. Beklentilerin oldukça üzerinde gelen büyüme performansı ekonomistleri de şaşırttı.

Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte %2.8 olarak tahmin edilen büyüme oranı, %4’e çıkarak beklentilerin üzerinde geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan üçüncü çeyrek GSYH verilerine göre; mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH üçüncü çeyrekte bir önceki döneme göre %1.3 arttı ve yılın ilk 9 ayında %3.4 büyüme gösterdi. Üretim yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla tahmininde, 2015 yılının üçüncü çeyreği bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 artarak 34 milyar 934 milyon lira olarak gerçekleşti.

2015 yılının ilk 9 ayında yine bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında sabit fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla %3.4 arttı ve 97 milyar 235 milyon lira oldu. Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %11.1, cari fiyatlarla %20.1 oranında artış gösterdi. Miktar olarak baktığımızda sabit fiyatlarla 5 milyar 289 milyon lira, cari fiyatlarla 65 milyar 710 milyon liraya ulaşıldı.

Sanayi sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değerine bakıldığında, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %1.5, cari fiyatlarla %7.5’luk bir artış olduğu görülüyor. Hizmet sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değerinde ise sabit fiyatlarla %5, cari fiyatlarla %11.2’lik bir artış oldu.

Yılın ilk dokuz ayında cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla 1 trilyon 445 milyar 614 milyon lira olurken, yılın üçüncü çeyreğinde 518 milyar 637 milyon lira olarak gerçekleşti.

Beklentilerin üzerinde gelen bu veriler ise piyasalarda olumlu karşılandı. Dolar/TL güne 2,92 seviyesinde başlarken, BIST 100 Endeksi şu sıralarda artı yönde 75.000 puanda seyrediyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın