Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 3. Çeyrek Büyüme Performansı Şaşırttı

Türkiye’nin 3. Çeyrek Büyüme Performansı Şaşırttı

Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte %2.8 olarak tahmin edilen büyüme oranı, %4’e çıkarak beklentilerin üzerinde geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan üçüncü çeyrek GSYH verilerine göre; mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH üçüncü çeyrekte bir önceki döneme göre %1.3 arttı ve yılın ilk 9 ayında %3.4 büyüme gösterdi. Üretim yöntemiyle gayri safi yurt içi hasıla tahmininde, 2015 yılının üçüncü çeyreği bir önceki yılın aynı dönemine göre %4 artarak 34 milyar 934 milyon lira olarak gerçekleşti.

2015 yılının ilk 9 ayında yine bir önceki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında sabit fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla %3.4 arttı ve 97 milyar 235 milyon lira oldu. Tarım sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değeri üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %11.1, cari fiyatlarla %20.1 oranında artış gösterdi. Miktar olarak baktığımızda sabit fiyatlarla 5 milyar 289 milyon lira, cari fiyatlarla 65 milyar 710 milyon liraya ulaşıldı.

Sanayi sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değerine bakıldığında, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla %1.5, cari fiyatlarla %7.5’luk bir artış olduğu görülüyor. Hizmet sektörünü oluşturan faaliyetlerin toplam katma değerinde ise sabit fiyatlarla %5, cari fiyatlarla %11.2’lik bir artış oldu.

Yılın ilk dokuz ayında cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla 1 trilyon 445 milyar 614 milyon lira olurken, yılın üçüncü çeyreğinde 518 milyar 637 milyon lira olarak gerçekleşti.

Beklentilerin üzerinde gelen bu veriler ise piyasalarda olumlu karşılandı. Dolar/TL güne 2,92 seviyesinde başlarken, BIST 100 Endeksi şu sıralarda artı yönde 75.000 puanda seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum