Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 22 ABD Ürününde Gümrük Vergisini Yarıya İndirdi

ABD’nin Türk çeliğinde gümrük vergisini düşürmesinin ardından, Türkiye de 22 ABD menşeli üründe tarifeyi yarı yarıya indirdiğini açıkladı.
Türkiye 22 ABD Ürününde Gümrük Vergisini Yarıya İndirdi

ABD hükümeti geçtiğimiz hafta Türkiye’den yapılan çelik ithalatında %50 olan vergi oranını %25’e indirdiklerini açıkladı. Bu kararın ardından Türkiye de 22 ABD menşeli üründe ek gümrük vergisini yarıya indirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve vergi indirimi uygulanacak ürünler listesinde; yapraklı tütün, makyaj ürünler, binek otomobiller ve alkollü içecekler gibi ürünler yer alıyor.

ABD menşeli 22 üründe, 14 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe konulan vergi oranları yarıya indirildi.

ABD Ürün ListesiABD’den ithalat sırasında ek mali yükümlülük oranı düşürülen ürünlerden en dikkat çekenleri ve oranları; binek otomobillerde %120’den %60’a, alkollü içeceklerde %140’tan %70’e ve kozmetik ürünlerinde %60’tan %30’a şeklinde oldu. ABD, 23 Mart’ta Türkiye ve bazı ülkelere çelikte %25, alüminyumda %10 ek gümrük vergisi uygulamasını başlatmıştı.

Bunun üzerine Türkiye’nin ABD’ye yaptığı çelik ihracatında kayda değer oranda düşüş yaşandı. Türkiye ise 15 Ağustos’ta aralarında motorlu taşıtlar, kozmetik ürünleri ve alkollü içeceklerin bulunduğu bazı ürünlerde vergi oranını %100 artırmıştı. Geçen hafta ABD’nin çelikte vergiyi düşürmesini ardından, bugün de Türkiye’den karşı adım atılmış olundu.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin mütekabiliyet esası gereği uyguladığı vergi indirimi konusunda bilgi paylaştı.

Ticaret Bakanı Ruhsar PekcanSöz konusu kararla ABD ürünlerine uygulanan 521,2 milyon dolar tutarında ilave verginin 260,6 milyon dolara ineceğini söyleyen Bakan Pekcan, “ABD ile ticaretin önündeki engellerin kaldırılması ve hükümetlerimiz tarafından ortaya konulan 75 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için çalışmaya devam edeceğiz.” söylemini kullandı.

İki ülke arasındaki 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi oldukça önem teşkil ediyor. ABD geçen hafta çelikte vergiyi düşürürken, aynı zamanda Türkiye’yi ticarette avantaj sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) listesinden çıkardığını açıklamıştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye’nin GTS listesinden çıkarılmasının söz konusu hedefin gerçekleşmesi üzerinde olumsuz etki yaratmayacağını belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum