Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 2023 Yılı Altın Üretimi Hedefi 50 Ton!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız madencilik sektöründeki gelişmelerden ve hayata geçirilecek planlardan bahsederek, 2023 yılında 50 ton altın üreten bir ülke olmayı hedeflediklerini açıkladı.
Türkiye’nin 2023 Yılı Altın Üretimi Hedefi 50 Ton!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, altın üretiminde 2013 yılında zirveyi gören Türkiye’nin, 2023 yılında 50 ton üretim hedefi koyduğunu söyledi. Madencilik, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ve Finansman başlıklı toplantıda konuşan Cansız, sektördeki gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Madencilik sektörü de cari açığın kapatılmasında en az petrol ve doğal gaz kadar önemli bir yere sahip.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, madenciliğin dünya standartlarında bir yapıya kavuşturularak güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirtti. UMREK’in maden arama ve işletme olmak üzere tüm faaliyetleri uluslararası standartlarda gerçekleştirdiğini anlattı.

Bu çalışmalar sayesinde yeni bir dönemin başladığını dile getiren Cansız, cari açıktaki kırılganlığın sadece doğal gaz ve petrolden kaynaklı olmadığını, madencilik sektörünün de değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. 2018 yılında petrol ve ürünlerinde 20 milyar dolar, doğal gazda 14 milyar dolar, kömür, metal ve değerli madenlerde ise 29 milyar dolar açık verdiğini hatırlattı.

2013 yılında 33,5 tonla zirveyi gören altın üretimi 2018’de 27,1 tona geriledi.

Altının Anadolu’da çok eski zamanlardan bu yana olmasına rağmen 2000 yılına kadar üretimimizin sıfır olduğunu söyleyen Cansız, bu tarihten sonra yabancı firmaların da yatırımları sayesinde üretimde artış olduğunu aktardı. Görünen 200 bin tonluk rezervimizin 50 milyar dolarlık bir büyüklük anlamına geldiğini, 2023 yılında 50 ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Dünyada 90 çeşit madenin ticarette kullanıldığını, Türkiye’de ise 70 madenin çıkarıldığını anlattı. Türkiye’nin çeşitlilik açısından dünyada onuncu sırada olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Cansız, 14 milyon hektar alanda, 17 bin ruhsat üzerinden madencilik yapıldığı bilgisini verdi.

2018 yılında bor ihracatında ilk kez bir milyar doların üzerine çıkıldığını dile getirdi.

Ülkemizde; bakır, nikel, kurşun, çinko ve kobalt gibi birçok değerli madenin çıkarıldığını bunlar üzerinde de hedefleri olduğunu aktaran Cansız, bor madeninde artan ihracattan bahsetti. Geçtiğimiz aylarda bor madeni hakkındaki hedeflerinin %73’lük pazar payına ulaşmak olduğunu dile getirmişti.

Her yıl ithal kömüre 4 ila 4,5 milyar dolar ödeme yapıldığını, bu nedenle yerli kömür üretiminin ekonomiye katkısının büyük olacağını söyledi. Linyitte 19 milyar tonluk rezervimiz olduğunu, fakat teknolojik anlamda gelişerek, santrallerin sayısının artırılması gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum