Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye, 2020’de Yerli ve Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimini Artırdı

Tüm dünyayla paralel olarak yeni normal hayatına alışmaya çalışan Türkiye, son verileriyle 2020'de yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimini arttırdığını gösterdi.
Türkiye, 2020’de Yerli ve Yenilenebilir Kaynaklardan Elektrik Üretimini Artırdı
Yorum

Dünya genelinde 6 milyon 484 bin kişi koronavirüsten enfekte oldu. 10 Mart’ta ilk koronavirüs vakasının ülkemizde görülmesinden bu yana verilen zorlu mücadelede henüz tam anlamıyla olmasa da büyük başarı yakaladık.

Son günlerde azalan vaka ve ölümler ülkemizde durumun nispeten iyileştiğini gösterdi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre, 2 Haziran itibarıyla 786 yeni vaka ve 22 yeni ölüm bildirildi. Bakan Fahrettin Koca, tehlikenin henüz bitmediğini ve tedbiri elden bırakmamak gerektiğini her paylaşımında vurguluyor.

Ülkemizde 1 Haziran itibarıyla başlatılan yeni normal hayat, enerji sektörüne de yansıdı. Öyle ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Twitter hesabında “Enerjide ‘Yeni Normal’ Başladı” başlıklı infografik paylaşıldı. Bu, sektörün Haziran 1 itibarıyla yeni normale geçtiğini duyurdu.

Paylaşımda yer alan bilgiye göre, Türkiye’de pandemi dönemi boyunca ihmal edilen elektrik ile doğal gaz bakım – onarım çalışmalarına yeniden başlanacak. Bununla birlikte sektöre yapılan yatırımlar da artırılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemizde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin yılın ilk 5 ayı olan Ocak – Mayıs’ta %66 seviyesinde gerçekleştiğini duyurdu. Bu oran 2019 yılının aynı döneminde %62 idi. Bu durum dikkate alındığında, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretim için daha fazla yararlanıldığı görüldü.

24 Mayıs günü Türkiye’nin bir rekora imza attığını duyuran Dönmez, üretimde yerli ve yenilenebilir enerji kullanımının önemini vurguladı.

Grafikte Türkiye’nin Ocak-Nisan dönemi elektrik üretiminde en fazla %32,43 ile hidroliğin, ikinci sırada %19,82 ile ithal kömürün, üçüncü sırada %17,21 ile yenilenebilir kaynakların, dördüncü sırada %16,91 ile doğal gazın ve son olarak %11,94 ile linyitin yer aldığı görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu