Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 2018’de Venezuela’dan Sonra Serveti En Çok Azalan 2. Ülke Oldu

2018 yılına damgasını vuran kur şoku Türkiye’de varlık piyasalarının azalmasına, kişi başı gelirin düşmesine ve işsizliğin artmasına sebep oldu. Türk vatandaşlarının serveti geçtiğimiz yıl %11 oranında eridi.
Türkiye 2018’de Venezuela’dan Sonra Serveti En Çok Azalan 2. Ülke Oldu

2018 yılının ikinci yarısında ABD ile başta rahip Brunson krizi olmak üzere bir dizi diplomatik sorun yaşandı. Bu olaylar iki ülke arasında gerilimi artırırken dolar kuru tarihinin en yüksek seviyesi olan 7,24 liraya kadar yükseldi.

Yaşanan kur atakları beraberinde başta enerji olmak üzere birçok kalemde Türkiye’nin faturasını yükseltirken, fiyatlardaki fahiş artış enflasyon rakamlarının tırmanmasına, şirketlerin borçlanmalarına ve konkordato ilan etmelerine sebep olmuştu. Tüm bu olumsuzlukların yaşandığı 2018 yılında, Türkiye dünya çapında serveti en çok azalan ikinci ülke oldu.

Küresel Servet Göçü Araştırması’na göre geçen yıl Türk varlıklarında %23 azalma kaydedildi.

Visual Capitalist şirketi tarafından araştırmaya göre; hisse senedi, gayrimenkul, banka hesabı ve bireysel varlıklar olmak üzere varlık piyasalarını baz alan rapora göre küresel servet geçen yıl %5 azalarak 215 trilyon dolardan, 204 trilyon dolara indi. Türk varlıklarında ise %23 gibi çok ciddi bir düşüş gözlendi.

90 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında %1 milyona yaklaşan enflasyonu ve iki buçuk milyon kişinin açlık nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldığı Venezuela yer alıyor. Dünyada ekonomisi en kötü ülke olan Venezuela’daki bir yıllık kayıp %25 olarak açıklanırken, Türkiye ikinci sıraya yerleşti.

Türk vatandaşlarının serveti 2008 – 2018 yılları arasında %11 eridi.

Araştırmaya göre Türkiye söz konusu dönemde varlık piyasaları en kötü performans gösteren 20 ülke arasında 7. sırada yer aldı. Bu 10 yıl içerisinde toplam servette %11 oranında azalma kaydedildi. Venezuela varlık piyasasındaki %68’lik azalma ile ilk sırada yer alırken, onu sırasıyla %37 ile Yunanistan, %24 ile Ukrayna, %21 ile Güney Kıbrıs, %14’le İtalya ve %13 ile İspanya izledi.

Çin ise %130 oranında artış ile varlık piyasalarında en iyi performans gösteren birinci ülke olmayı başardı. Hemen ardında ise %124’lük getiri ile bir Doğu Afrika ülkesi olan Mauritius yer aldı.

Rapora göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde küresel servet %43 artarak 291 trilyon dolara yükselecek.

Varlık piyasalarını en fazla artıran ilk ülke Çin ve Mauritius olurken, bunları %102 ile Etiyopya, %96 ile Hindistan, %94 ile Vietnam ve Sri Lanka, %71 ile Endonezya ve %64 ile Filipinler ve Kenya takip etti. Araştırmalar Vietnam’da yükselişin bu şekilde devam etmesi halinde 10 yıl içerisinde %200 büyüme gerçekleştirerek, Çin’i geride bırakacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum