Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 2018 Satınalma Gücü 64 ile AB Ortalamasının %36 Altında Kaldı!

Eurostat tarafından hazırlanan satınalma gücü paritesinin sonuçlarına göre, Türkiye'nin kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) endeks değeri 2018 yılı için 64 olarak belirlendi.
Türkiye’nin 2018 Satınalma Gücü 64 ile AB Ortalamasının %36 Altında Kaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2018 yılına ilişkin “Satınalma Gücü Paritesi (SGP)” verileri açıklandı. Mal ve hizmet sepetinde farklı ülkelerde görülen fiyat oranı anlamına gelen SGP değerine göre, Türkiye’nin kişi başına düşen gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) endeks değeri 2018 yılı için 64 olarak belirlendi.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP’ye göre, Türkiye elde ettiği 64 birim seviyesiyle AB ortalamasının %36 altında kaldı.

SGP Eurostat Tarafından AçıklandıBu yılın Haziran ayında açıklanan geçici sonuçlara göre, Türkiye’nin 2018 için kişi başına düşen GSYİH endeks değeri 65 olarak belirlenmiş ve bu rakamla AB ortalamasının %35 gerisinde kalmıştık.

Eurostat’ın verileri, kişi başına düşen GSYİH endeks değeri, Türkiye’nin elde ettiği 64 birime karşın, AB bünyesinde bulunan 28 ülke için ortalama 100 birim seviyesinde ölçüldü. Fiyat ve hacim karşılaştırmaları, söz konusu 28 ülkenin yanında diğer bazı bölge ve ülkelerde de yapıldı.

İsviçre, İzlanda ve Norveç olmak üzere 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi; Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ile Arnavutluk’un oluşturduğu 5 aday ülke ve 1 potansiyel aday ülke konumundaki Bosna-Hersek, 28 AB ülkesine ek olarak kıyaslamaya tabii tutulan ülkeler oldu.

Listede yer alan 37 ülke arasında SGP’ye göre kişi başına düşen GSYİH endeksi en fazla olan ülke 261 ile Lüksemburg oldu. Lüksemburg’ta kişi başına düşen GSYİH AB ortalamasının 161 üzerinde kaydedildi. İrlanda, 189 ile ikinci ve İsviçre 155 ile üçüncü sırada yer aldı.

Arnavutluk ve Bosna-Hersek ise 31 ile endeksin en düşük olduğu yerler olarak belirlendi. Söz konusu bu bölgeler AB ortalamasının 569 altında kaldı.

2018’de kişi başına düşen fiili bireysel tüketim düzeyinin 28 AB ülkesi için ortalaması 100 olarak belirlendi. Bu oran Türkiye’de 67 seviyesinde ölçüldü ve bu rakamla ülkemiz AB ortalamasının %33 altında kaldı.

28 AB Ülkesi için Hedef 100Lüksemburg, kıyaslamalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek olan ülke olarak 134 ile adını ilk sıraya yazdırdı. Arnavutluk ise 39 ile en düşük ülke olarak kaydedildi.

Kişi başına GSYİH, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin karşılaştırılmasında en önemli gösterge olarak öne çıkıyor. Kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri ise tüketicilerin refah seviyelerini karşılaştırmada önem taşıyor.

Öte yandan 2018 yılı sonuçlarına göre Türkiye’nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzey endeksi 38 olarak ölçüldü. Bu, AB ülkelerinde 100 Euro karşılığında satın alınabilen herhangi bir mal ya da hizmetin Türkiye’de 38 Euro karşılığı Türk lirası karşılığında satın alınabileceği anlamına geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum