Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 2018’de Enerji Sektörüne Sağladığı Destekler 8 Milyar Doları Aştı

Shura Enerji Dönüşümü Merkezi tarafından yayımlanan rapora göre, 2018 yılında Türkiye'nin enerji sektörüne verilen desteklerin toplam tutarı 8 milyar doları geride bıraktı.
Türkiye’nin 2018’de Enerji Sektörüne Sağladığı Destekler 8 Milyar Doları Aştı

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin hazırlayıp yayımladığı “Türkiye’de Düşük Karbonlu Enerjiye Geçişte Teşvik, Destek ve Sübvansiyonlar” adlı raporun tanıtılmasını amaçlayan bir toplantı gerçekleştirildi. Burada Türkiye’nin enerji sektörüne ilişkin önemli açıklamalar kaydedildi.

Yayımlanan rapordan ulaşılan sonuçlara göre, 2018 yılında Türkiye’nin enerji sektörüne sağlanan destek, teşvik ve sübvansiyonların toplam tutarı 8 milyar doları geride bıraktı.

Toplam Tutar 8 Milyar Doları Aştı8 milyar dolarlık destek içindeki en büyük pay, 3,8 milyar dolar ile elektrik üretimine ilişkin sağlanan desteklerin oldu. Bahsedilen dönemde enerji sektörüne sağlanan destekler içindeki en fazla ikinci payı ise 3,2 milyar dolarla yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan elektrik üretimi alırken, sıralamadaki üçüncü sırayı 620 milyon dolarlık tutar ile fosil yakıtlardan sağlanan elektrik üretimi aldı.

2018 yılına ilişkin verilerden edinilen bilgiler ışığında, enerjide son kullanıcılara yönelik sağlanan desteklerin tutarı 2,2 milyar dolar seviyesinde ölçüldü. Bu tutar kapsamında hesaplanan kalemler arasında düşük gelirli ailelere yapılan kömür yardımları, doğal gaz fiyat sübvansiyonu ve turizm sektörü için sağlanan destekler yer aldı.

Türkiye’de petrol, doğal gaz, kömür arama ve üretim sektörleri için sağlanan desteklerin tutarı 1 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Kömür AramaBununla birlikte kamuya ödenen özel enerji vergilerinin de yaklaşık olarak 1 milyar dolar seviyesine dayandığı tespit edildi. Tüm bunlarla birlikte Türkiye’nin enerji sektörü için sağladığı destek, teşvik ve sübvansiyonların toplam tutarı 8 milyar doların üzerine çıktı.

Raporun ortaya koyduğu sonuçlara göre, Türkiye’de enerji vergileri haricinde sağlanan desteklerin %55’i fosil yakıt üretimi ve tüketimi için harcandı. Fosil yakıt desteklerinin %85’i devlet tarafından temin edilirken, %15’lik kısmı ise son kullanıcılar tarafından temin edildi.

Son kullanıcılar tarafından yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği desteklerinin %75’lik kısmı karşılandı. Sağlanan bu desteklerle birlikte elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payı ciddi oranda artırıldı. Fakat verimli enerji tüketimi için sağlanan destekler tatmin edici düzeyde kaydedilmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum