Yatırım yapmaya başla!

Türkiye 2018’de Dünyanın En Çok Altın Alan İkinci Ülkesi Oldu

Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2018 yılında Rusya dünyanın en çok altın alan ülkesi olurken, Türkiye ikinci sırada yer aldı. Dünya merkez bankalarındaki altın rezervi ise 34 bin olarak açıklandı.
Türkiye 2018’de Dünyanın En Çok Altın Alan İkinci Ülkesi Oldu

Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) tarafından hazırlanan rapora göre Rusya ve Türkiye geçen yıl dünyanın en fazla altın alan ülkeleri oldu. WGC raporuna göre merkez bankaları, 2018 yılında 1971’den bu yana en yüksek altın alımı gerçekleşti. Dünya genelindeki merkez bankaları tarafından alınan altın miktarı geçen yıl 651,5 tona yükseldi. Türkiye ise en çok altın alan ikinci ülke olarak kaydedildi.

Rusya, 2018 yılında 274,3 ton altın ile dünyanın en çok altın alan ülkesi oldu.

Bu artışta Rusya ekonomisinde devam eden dolarsızlaşma politikasının etkisi olduğu belirtiliyor. Rusça geçen yıl dolar kullanımını azaltmaya ve yurt dışı işlemlerde ulusal para birimi kullanılmasına karar vermişti. ABD tahvillerini elinden çıkararak elde ettiği bütçeyi altına yatıran Rusya, 2018 sonu itibarıyla 2 bin 133 ton altın rezervine sahip oldu.

Türkiye geçtiğimiz yıl altın rezervini 51,5 ton artırarak, dünyanın en çok altın alan ikinci ülkesi oldu.

Rusya’nın ilk sırada yer aldığı WGC listesinde Türkiye ikinci sırada yer alırken, Kazakistan 50,6 ton ile dünyanın en çok altın alan üçüncü ülkesi olarak kaydedildi. Kazakistan altın rezervini üst üste sekiz yıldır artırdı. Açıklanan bu rakamlarla birlikte dünya merkez bankalarının toplam altın rezervleri 2018 yılında, bir önceki yıla kıyasla %74 oranında artışla 34 bin tona yükseldi.

Venezuela’nın merkez bankasına ait olan 15 ton altını Birleşik Arap Cumhuriyetleri’ne göndereceği öğrenildi.

Ekonomik açıdan derin bir kriz içerisinde olan ve hiperenflasyon yaşayan Venezuela, ülke para birimi bolivarı desteklemek için önlemlere başladı. Merkez Bankası’na ait 15 ton altının Arap ülkelerine yollanacağı ve 26 Ocak’ta üç ton altının Birleşik Arap Emirlikleri’ne gönderildiği öğrenildi. Edinilen habere göre; Caracas’ta bulunan toplam 29 ton altının temel ihtiyaç maddelerinin ithali için gereken Euro cinsi nakit karşılığında BAE’ye satılmasının planlandığı bildirildi.

Venezuela’nın geçici devlet başkanı Juan Guaido, bankacıları altın konusunda uyardı.

Bazı ülkelerin Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdığı ve Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro’yu görevinden indirmeyi planladığı iddia edilen Juan Guaido, bankacılar ve altın işlemcilerini uyararak Venezuela ile hiçbir altın işlemine girmemelerini istedi. ABD’de Cumhuriyetçi Parti senatörü Marco Rubio, ise Venezuela’nın altınını taşıyacak herkesin ABD yaptırımlarına maruz kalacağını belirtti.

Venezuela ve İngiltere merkez bankalarında, Venezuela’ya ait 132 ton altın bulunuyor.

Ülkede işlerin iyice karışması, petrol üretiminin düşmesi ve ABD yaptırımlarının etkisiyle kamu gelirlerindeki azalma ile Maduro yönetimi geçtiğimiz yıldan itibaren altın satmaya başlamıştı. 26 Ocak günü Maiquetia havaalanından sevk edilen üç ton altının Venezuela’nın küçük havayolu nakliye şirketlerinden Solar Cargo tarafından Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındığını öğrenildi. Alıcıların nakit Euro şeklinde ödeme yaptığı açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum