Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Turkcell Hisseleri Son 24 Saatte 1 Milyon Kişinin BİP’e Geçmesiyle Yükseliyor

WhatsApp’ın tartışmalı gizlilik sözleşmesi kullanıcıların Telegram ve BİP gibi alternatiflere yönelmesini sağladı. Turkcell hisselerinde ise BİP’in pozitif etkisi izleniyor.
Turkcell Hisseleri Son 24 Saatte 1 Milyon Kişinin BİP’e Geçmesiyle Yükseliyor

Dünyanın en yaygın mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ülke gündemine oturmayı başardı. WhatsApp‘tan yapılan açıklamada kullanıcıların kişisel verilerinin Facebook tarafından işlenmesine imkan tanıyan bir sözleşme duyuruldu.

Bu gizlilik sözleşmesinin onaylanmaması halinde ise 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren uygulamanın kullanılmasına izin verilmeyeceği açıklandı. Bunun üzerine herkes WhatsApp kişisel verilerin paylaşımına yönelik gizlilik sözleşmesinin detaylarını araştırırken, bir taraftan da alternatif uygulamalara geçiş başladı.

WhatsApp, indirme sayısı bakımından diğer uygulamalar arasında 20. sıraya geriledi.
En Çok İndirilen Uygulamalar
Kaynak: CNN Türk

Kullanıcıların en çok tercih ettiği mesajlaşma uygulamasının başında Telegram yer alıyor. Ondan hemen sonra Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen BİP uygulaması geliyor. WhasApp’ı silen kullanıcıların Pazartesi günü itibarıyla en fazla indirdiği diğer uygulamalar sırasıyla, Signal, MHRS ve Dedi yer alıyor.

BİP ve Dedi uygulamasının öne çıkmasındaki önemli bir etken hükümet yetkililerin de destek vermesi oldu. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yabancı ürünlerden çok daha fazlasının BİP ve Dedi gibi yerli ürünlerimizde olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalır” diyen Koç, yabancı menşeli uygulamaların veri güvenliği açısından risk içerdiğini ifade etti. Başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere tüm devlet kurumlarının BİP’e geçme kararı aldığını duyurdu.

2 milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp’ın başındaki isim Will Chathcart, uçtan uca şifreleme sisteminin devam edeceğini, sözleşmesinin bu kısmı etkilemediğini ve gizlilik konusunda kendilerine güvendiklerini söylemişti.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. (TCELL) hisse fiyatı saat 12:36’da %1,90 artıda işlem görüyor.
Turkcell Hisseleri Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tukcell’e ait olan BİP uygulaması en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları arasında ilk sıralarda gelirken, bu durum şirketin borsadaki hisselerini pozitif etkiledi. Cuma günü 16,85 liradan kapanan Turkcell hisseleri yeni haftaya 17,25’ten başladı. Açılışta %2,4 oranında değer kazanmış oldu.

BİP etkisiyle kazancını genişleten şirket hisseleri, günün ilk yarısında 17,12 – 17,36 arasında hareket etti. Şu dakikalarda ise 17,16 liradan işlem görüyor. Turkcell’in yıllık bazda yatırımcısına sağladığı kazanç %16 seviyesinde. Şirketin yıllık bazda fiyat aralığı 11,41 – 17,43 şeklinde. Pandemi yılı 2020’yi 16 lira üzerinden kapattı.

Son 3 gün içinde BİP indiren kullanıcı sayısı 4,6 milyona ulaştı.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ AçıklamasıVerilere göre son 24 saat içinde 1 milyon 124 bin kişi BİP uygulamasını telefonuna indirdi. Dünya çapında 53 milyon kullanıcısı olan mesajlaşma, sesli ve görüntülü arama özelliği bulunan BİP, hem bilgisayardan hem de mobil cihazlardan kesintisiz hizmet sunuyor.

Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, BİP’te izinsiz hiçbir veriyi almadıklarını ve bu konuda tüm kullanıcıların içinin rahat etmesi gerektiğini dile getirdi. 192 ülkede hizmet veren uygulamanın, kullanıcı kısmında da en ufak bir ayrım yapmadığını açıkladı.

Tüm bilgilerin Turkcell’in İstanbul ve Ankara’daki uluslararası güvenlik sertifikalarına (TLS) sahip veri merkezlerinde saklandığını, herhangi bir üçüncü şahsın mesajlara erişim sağlayamadığını sözlerine ekledi. Sistemin mesajları sadece geçici bir süreliğine, karşı tarafa iletilene kadar sakladığını ekledi.

Ayrıca Acil Durum özelliği ile afet gibi hayati tehlikesi olan durumlarda kesintisiz iletişim sağladığı bilgisini de hatırlattı. Kaybolan mesaj özelliği sayesinde konuşmaların sohbet ekranında da yer almadığını ve belirlenen süre içinde otomatik silindiğini aktardı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum